Szef MSZ Zbigniew Rau: Japonia chce się zaangażować gospodarczo w region Trójmorza

Podziel się tym wpisem:

– Rząd japoński jest gotów przekonywać japoński biznes do zaangażowania w regionie Trójmorza – oświadczył w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej minister spraw zagranicznych RP prof. Zbigniew Rau.

W Warszawie odbyły się rozmowy szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej i Japonii. Minister spraw zagranicznych Polski powiedział, że podczas spotkania „z dużą intensywnością” dyskutowano o Trójmorzu. Jak ujął, Inicjatywa okazała się „kwestią szczególnego zainteresowania” rządu w Tokio, jeśli chodzi o tę część Europy.

Plany Tokio ws. zaangażowania gospodarczego

– Po stronie wyszehradzkiej szczególnie ucieszyło nas – miałem też okazję rozmawiać o tej kwestii z ministrem Motegi w czasie spotkania bilateralnego – że rząd japoński jest gotów przekonywać japoński biznes do zaangażowania w regionie Trójmorza. Motegi mówił o seminariach na temat Trójmorza, które trzeba będzie zorganizować w Japonii dla tamtejszej wspólnoty biznesowej. Wygląda to rzeczywiście bardzo poważnie – powiedział Zbigniew Rau Polskiej Agencji Prasowej.

Jak dodał szef polskiej dyplomacji japoński rząd chce się mocno zaangażować gospodarczo w tej części Europy „niejako idąc za przykładem” USA.

Japońskie wsparcie w zakresie energetyki

Minister spraw zagranicznych mówił, że Japonia chce zainwestować w regionalną infrastrukturę: cyfrową, transportową i energetyczną.

– Japonia była skoncentrowana na kolejnych projektach typu greenfield, my natomiast transferem technologii oraz know-how – wyjaśnił szef MSZ. – Chodziło także o udział Japończyków w procesie naszej transformacji energetycznej, czyli budowy elektrowni atomowej, a także projektach dotyczących pozyskiwania energii z wiatru – dodał Zbigniew Rau.

Minister przyznał też, że Japończycy są otwarci na wysunięty przez Polskę i poparty przez kraję V4 pomysł zaproszenia przedstawiciela tego kraju w charakterze obserwatora na Szczycie Trójmorza w Sofii, który odbędzie się tego lata.

Skip to content