Szef resortu rozwoju, pracy i technologii spotkał się z przedstawicielką USA ds. handlu. Podkreślono rolę zaangażowania Waszyngtonu w Trójmorze

Podziel się tym wpisem:

Tematy związane z gospodarczą współpracą transatlantycką były głównymi punktami rozmowy wicepremiera RP, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina z Katherine Tai, przedstawicielką Stanów Zjednoczonych do spraw handlu. Podczas wideokonferencji wskazywano też na rolę Inicjatywy Trójmorza.

W komunikatach opublikowanych po spotkaniu, zarówno biuro amerykańskiej przedstawicielki, jak i ministerstwo rozwoju, pracy i technologii zaznaczyły, że dyskusja (w której wziął udział także ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek) poświęcona była relacjom transatlantyckim. Rozmawiano m.in. o roli Inicjatywy Trójmorza i zaangażowaniu w nią strony amerykańskiej.

„Zgoda co do znaczenia silnych relacji transatlantyckich”

Poruszono też kwestie regulacji dla amerykańskich firm działających w Polsce i ulepszaniu sytuacji związanej z ich dostępem do rynku. Wskazano na rolę Polski w  amerykańsko-unijnej Radzie ds. Handlu i Technologii. – Liczymy, że na forum Rady ds. Handlu i Technologii (TTC) możliwa będzie współpraca  dotycząca m.in. cyberbezpieczeństwa, rozwiązań w zakresie handlu elektronicznego, reguł konkurencji oraz rozwoju innowacji cyfrowych – oświadczył polski wicepremier.

„Ambasador Tai i wicepremier Gowin zgodzili się co do znaczenia silnych transatlantyckich i dwustronnych stosunków handlowych” – czytamy w komunikacie biura przedstawicielki USA ds. handlu.

W rozmowie z ambasador Tai Jarosław Gowin przypomniał, że Polska to główny odbiorca amerykańskich inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej. Wskazał, że stanowią one 40 proc. całkowitego kapitału, który podmioty z USA zainwestowały w naszym regionie. – Prowadzimy ciągły dialog z Amerykańską Izbą Handlową w Polsce – wskazał wicepremier RP.

Obawy związane z NS2

Jak zaznaczyło polskie ministerstwo, Jarosław Gowin podkreślił „polskie obawy związane z perspektywą dokończenia rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2”. Polityk rozwinął ten temat podczas rozmowy na antenie TVN24.

Wskazał wówczas, że decyzja Białego Domu ułatwiająca dokończenie inwestycji to poważny błąd, a jego konsekwencje odczuwać będzie nie tylko Polska i Ukraina, ale i cały region Europy Środkowo-Wschodniej.

Źródła: Office of the United States Trade Representative, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Polska Agencja Prasowa

Skip to content