Szijjártó w Islamabadzie, koncern MOL potentatem w Pakistanie, czyli ciąg dalszy ofensywy gospodarczej Węgrów w Azji

Podziel się tym wpisem:

Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó przebywał z oficjalną wizytą w Pakistanie. W Islamabadzie odbył rozmowy z szefem tamtejszej dyplomacji Szachem Mahmudem Queresim, zaś w Karaczi otworzył nowy konsulat węgierski.

Razem z nim w delegacji znaleźli się przedstawiciele 17 węgierskich firm, by wziąć udział w pakistańskim forum biznesowym. Był wśród nich m.in. prezes linii lotniczych Wizz Air, który zainteresowany jest uruchomieniem bezpośrednich połączeń między Budapesztem a Islamabadem. Poza nim znaleźli się dyrektorzy spółek z branży medycznej, rolniczej, spożywczej i kolejowej, a także specjaliści od cyberbezpieczeństwa przemysłowego. W obecności ministrów obu krajów zawarto pięć umów o wzajemnej współpracy między firmami z Węgier i Pakistanu. 

Péter Szijjártó ma nadzieję na dynamiczniejszą kooperację w przyszłości. Temu celowi ma służyć m.in. specjalna linia kredytowa w wysokości 84 milionów dolarów, uruchomiona przez Eximbank i mająca finansować rozwój współpracy gospodarczej między obu państwami.

Sukcesy Węgier w Pakistanie

Zacieśnieniu kontaktów sprzyja też wymiana młodzieżowa – co roku 200 pakistańskich studentów otrzymuje stypendia uniwersyteckie na Węgrzech. Obecnie na węgierskich uczelniach uczy się 510 studentów z Pakistanu.

Madziarzy mogą się już pochwalić sukcesami ekonomicznymi w Pakistanie. Ich okrętem flagowym jest koncern MOL, który w 1999 roku stał się współwłaścicielem największego w tym państwie pola naftowo-gazowego TAL Block. MOL zaspokaja 14 proc. zapotrzebowania tego kraju na energię, zajmując drugie miejsce pod względem wydobycia ropy i piąte pod względem produkcji gazu. Żadna inna węgierska firma nie zainwestowała tak wiele na rynku azjatyckim (łącznie ponad 2 miliardy dolarów), ale inwestycja okazała się wyjątkowo opłacalna.

Fot. Szijjártó Péter/Facebook

Skip to content