Tajwan ogłasza otwarcie swojego przedstawicielstwa na Litwie

Podziel się tym wpisem:

– Na Litwie zostanie otwarte biuro reprezentacyjne Tajwanu – poinformował na konferencji prasowej tajwański minister spraw zagranicznych Joseph Wu. To kolejny krok we współpracy pomiędzy Tajwanem a sceptycznie nastawioną do Chin Litwą.

Szef MSZ Tajwanu podkreślił, że oba kraje chcą działać wspólnie w sprawach ekonomii, handlu i technologii. Ma w tym także pomóc utworzenie przez Litwę biura handlowego na wyspie. Rząd w Wilnie ogłosił to już w marcu, a otwarcie planowane jest na jesień.

Współpraca obu krajów i sprzeciw Chin

– Wierzę, że dzięki naszym relacjom i łączącym nas wartościom narody obu krajów będą mogły współpracować, odgrywać pozytywną rolę w społeczności międzynarodowej i przyczyniać się do światowego pokoju, dobrobytu oraz ogólnej stabilności – stwierdził Joseph Wu. Szef MSZ dodał, że Tajwan i Litwa stoją na czele obrońców demokratycznych instytucji.

Podczas konferencji przywołano również przykłady dotychczasowej współpracy pomiędzy krajami. Szef resortu spraw zagranicznych Tajwanu przypomniał o wzajemnej pomocy humanitarnej w trakcie pandemii Covid-19 czy wsparciu litewskich parlamentarzystów przy uwzględnieniu przedstawicieli Tajwanu w zebraniach Światowej Organizacji Zdrowia.

Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen skomentowała na Twitterze, że władze wyspy „z niecierpliwością czekają na jeszcze bliższą współpracę”. Nazwała Litwę i Tajwan „przyjaciółmi” i „podobnie myślącymi partnerami”.

Plany Tajwanu i Litwy skomentowały także Chiny. – Jesteśmy przeciwni jakimkolwiek formom oficjalnej wymiany między wyspą Tajwan a krajami, które mają z nami powiązania dyplomatyczne. Nie zgadzamy się także na otwieranie tzw. biur reprezentacyjnych na terenie Tajwanu i wspomnianych krajów – powiedział rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian.

Pierwsza taka placówka

Placówka w Wilnie stanie się pierwszym przedstawicielstwem, które w swojej oficjalnej nazwie będzie miało słowo „Tajwan”. Wcześniej bowiem wszystkie miejsca używały jedynie nazwy stolicy wyspy, czyli Tajpej. Powodem tego był brak relacji dyplomatycznych z poszczególnymi krajami czy naciski ze strony Pekinu.

Tajwan utrzymuje relacje dyplomatyczne jedynie z 15 krajami, ale nieoficjalne kontakty rozwija właśnie poprzez placówki przedstawicielskie, które niejako pełnią rolę ambasad. W Europie znajdują się obecnie 23 takie miejsca. W Polsce Biuro Przedstawicielskie Tajpej jest obecne od 1992 roku.

Źródło: PAP, Reuters, globaltimes.cn

Skip to content