Tallinn Digital Summit 2021. Prezydent Estonii: nasze firmy coraz częściej inwestują w krajach Trójmorza

Podziel się tym wpisem:

– Widzę jak krok po kroku estońskie firmy zauważają, że kraje Trójmorza są dla nich perfekcyjnym miejscem do zainwestowania – powiedziała podczas Szczytu Cyfrowego w Tallinnie Kersti Kaljulaid, prezydent Estonii, otwierając panel poświęcony Inicjatywie Trójmorza.

Kersti Kaljulaid wskazała, że Inicjatywa Trójmorza, której początkami była współpraca na poziomie prezydenckim, z czasem zyskała „bardziej praktyczny” wymiar. Jak podkreśliła, w ostatnich latach mieszkańcy regionu zaczęli postrzegać siebie, pomimo opóźnień infrastrukturalnych, nie jako wierzycieli, ale jako tych, którzy wnoszą swój wkład w osiągnięcia Zachodu.

Prezydent Estonii zaznaczyła, że mieszkańcy uchodzą za najbardziej kreatywnych, dynamicznych, innowacyjnych w Unii Europejskiej, ponieważ musieli nadrabiać zaległości. – Czy im się to udało? Tak. Dlaczego tak uważam? Ponieważ wzrost ekonomiczny w krajach Trójmorza wciąż jest wyższy niż w Europie jako całości – stwierdziła.

Kersti Kaljulaid wskazała, że trójmorskie państwa są beneficjentami unijnej legislacji, która stworzyła „idealne środowisko do transgranicznych inwestycji”. Uczestnictwo we wspólnym europejskim rynku ułatwia bowiem, jak tłumaczyła, inwestowanie na zewnątrz, a to ułatwia realizowanie międzynarodowych projektów.

Estońskie firmy coraz częściej kierują wzrok ku Trójmorzu

– Narody Trójmorza troszczą się o wschodnie sąsiedztwo Unii Europejskiej, dlatego projekty, które mają „jedną nogę” w państwach Trójmorza, „drugą nogę” mogą mieć w krajach Bałkanów Zachodnich – wskazała prezydent. Dodała jednak, że działania formatu są przede wszystkim skierowane do jego członków. – Widzę jak krok po kroku estońskie firmy zauważają, że kraje Trójmorza są dla nich perfekcyjnym miejscem do zainwestowania – stwierdziła Kersti Kaljulaid.

Jej zdaniem jest to zmiana myślenia u krajowych przedsiębiorców, bo wcześniej wychodzono z założenia, że „wartość dodaną” gwarantują kontakty handlowe z Zachodem. – Zdaliśmy sobie sprawę z potencjału całego regionu i widzę, że kolejne estońskie firmy kierują się na południe, trasą Trójmorza, w stronę Mórz: Adriatyckiego i Czarnego. To już jest osiągnięcie – mówiła polityk.

Prezydent o Funduszu Trójmorza

Odniosła się też do Funduszu Trójmorza. Jak przypomniała, kierują nim rynkowe zasady i nie jego założeń nie realizują politycy. Zaznaczyła, że realizowane przez Fundusz projekty mają łatać luki w infrastrukturze cyfrowej, transportowej i energetycznej. Wyraziła nadzieję, że jeśli jego cele udowodnią wartość tego typu przedsięwzięcia, to pojawią się kolejne inicjatywy tego typu.

– Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza pokazał, jak inwestycje publiczno-prywatne na dużą skalę i oparte na przejrzystych zasadach mogą być wzorem dobrego rozwoju gospodarczego, w tym transformacji cyfrowej – zaznaczyła Kaljulaid.

Skip to content