Podczas dyskusji poświęconej „Łączności zaufanej” w trakcie Szczytu Cyfrowego w stolicy Estonii szef polskiego rządu podkreślił, że wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw pozytywnie wpływa zwiększa konkurencyjność całej gospodarki w UE. Mówił też o roli cyberbezpieczeństwa, bowiem, jak przekonywał, kraje Trójmorza, dobrze wiedzą jakim zagrożeniem są ataki hakerskie z kierunku wschodniego.
Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że w kraje Trójmorza oparte są o działania małych i średnich firm. Dzięki technologii cyfrowej, przekonywał, te firmy mogą korzystać z globalnego rynku. Pojawia się jednak problem. – Nie mogą inwestować w cyberbezpieczeństwo – zaznaczył. – Wiemy najlepiej, jak groźne mogą być cyberataki ze Wschodu – zaznaczył.
– Aby umożliwić rozwój technologiczny, w ramach Inicjatywy Trójmorza promujemy bezpieczeństwo cyfrowe – powiedział Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że format ten umożliwia współpracę krajów w tej części Europy i jest platformą do rozwoju infrastrukturalnego. – Budujemy oparte na zaufaniu otoczenie dla gospodarki cyfrowej w okolicy Trójmorza, by przyspieszyć nasz wzrost – wskazał
Zdaniem Morawieckiego państwa demokratyczne powinny „poważnie pracować nad stworzeniem nowych standardów w zakresie udostępniania danych”. Wskazał też na rolę budowy „partnerstw cyfrowych”, i „tworzenia transgranicznych platform współpracy”, które przełożą się na lepszą sytuację polityczną, gospodarczą i społeczną w regionie.
Estońska premier Kaja Kallas podkreśliła, że „dane muszą być chronione i należy zapewnić ich bezpieczny swobodny przepływ”.
– Efektywne wykorzystanie danych i cyberbezpieczeństwo tworzą zaufanie, a zaufanie jest ważną częścią w kwestii zachęcenia prywatnego sektora do inwestowania – mówiła.
Źródła: Tallinn Digital Summit 2021, Polskie Radio, KPRM
Fot. Tallinn Digital Summit 2021