Autor: Dr Tomasz Teluk

Teluk: Węgry zacieśniają współpracę z Rosją

Podziel się tym wpisem:

Na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych obu krajów w Budapeszcie omówiono nowe inwestycje. Węgrzy obawiają się jednak zakończenia tranzytu gazu przez Ukrainę.

Rząd w Budapeszcie przyzwyczaił do tego, że w kwestii stosunków z Moskwą, prowadzi politykę autonomiczną w Unii Europejskiej i Inicjatywie Trójmorza. W przypadku Trójmorza utrudnia to zajmowanie wspólnego stanowiska w kwestii polityki wschodniej. Tak jest i tym razem.

W stolicy kraju spotkali się szefowie dyplomacji: Péter Szijjártó oraz Siergiej Ławrow. Dominowały sprawy gospodarcze. Węgrzy uruchomią produkcję szczepionki Sputnik V przeciw Covid-19 w Debreczynie. Z kolei w Tatarstanie powstanie fabryka asfaltu gumowego spółki MOL. Zwiększą się także połączenia lotnicze między Budapesztem a Moskwą, realizowane przez WizzAir, który otworzy swą bazę w Petersburgu.

Kwestia tranzytu gazu

To, czego obawiają się Węgrzy to zakończenie tranzytu gazu przez Ukrainę. – Węgry rozpatrują tę kwestię ze strategicznego punktu widzenia, bo jeśli nie będzie tranzytu gazu przez Ukrainę, przyniesie to szkody – powiedział minister Szijjártó.

Z kolei Siergiej Ławrow przekonywał, że jest to projekt korzystny dla UE, bowiem wprowadza konkurencję na rynku tranzytu. „Budowę gazociągu Nord Stream 2 uważamy wyłącznie za wzajemnie korzystny projekt biznesowy. Twierdzenia, że zwiększy on zależność Europy od dostaw rosyjskiego gazu, są bezpodstawne. Naszym zdaniem trafniej byłoby mówić o pozytywnej wzajemnej zależności, bo Rosji też zależy na tym, by Europejczycy kupowali jej produkty” – skonkludował Ławrow.

Budapeszt ostrożny ws. Platformy Krymskiej

Ławrow próbował też wykorzystywać niezadowolenie Węgrów z sytuacji mniejszości węgierskiej na Ukrainie, jednocześnie negując znaczenie powstania Platformy Krymskiej – inicjatywy zmierzającej do odzyskania Krymu anektowanego nielegalnie przez Rosję.

Budapeszt jest ostrożny w tym temacie, bowiem Węgrzy chcą podpisać nowe, długoterminowego porozumienie z Gazpromem. Mówi się o umowie na dostawy gazu przez kolejne 15 lat. Negocjacje znajdują się w fazie finalnej. Spotkanie strony węgierskiej z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem jest zaplanowane w Petersburgu w najbliższy poniedziałek. – Mam nadzieję, że uda nam się podpisać 15-letnią umowę jesienią i że warunki będą dobre, zapewniając krajowi bezpieczeństwo energetyczne – stwierdził Peter Szijjártó.

Fot. Facebook/Szijjártó Péter

Skip to content