Transakcja między państwową firmą Romgaz a Exxonmobil wstrzymana

Autor: Redakcja Portalu Trójmorze
Podziel się tym wpisem:

Transakcja między państwową firmą Romgaz a Exxonmobil jest tymczasowo zablokowana ze względu na kontrowersje związane z tym, że koncesja na prowadzenie działalności na Morzu Czarnym dla koncernu jest w posiadaniu amerykańskiej  spółki zarejestrowanej na Bahamach, a nie w Rumunii.

Transakcja miała dotyczyć Sprzedaży 50% udziałów w spółce offshore Neptun Deep Black Sea. W transakcji udział mieli wziąć spółką Romgaz (jako kupujący) i ExxonMobil (jako sprzedający).

W tej chwili obie strony poszukują rozwiązania, które pozwoliłoby na przyspieszenie wartej 1 mld euro transakcji przejęcia udziału Amerykanów od ExxonMobil w projekcie Neptun Deep w zakresie eksploatacji gazu czarnomorskiego.

Transakcja o wartości około miliarda euro została zatwierdzona przez akcjonariuszy Romgazu 10 grudnia 2021 r. i rynek oczekiwał szybkiego podpisania dokumentów. Rumuńska spółka państwowa zatwierdziła również pożyczkę w wysokości 325 mln euro na pokrycie części kwoty przejęcia.

Jednym z efektów tego opóźnienia jest opóźnienie w ustawie dotyczącej spółek offshore, która ma ustanowić nowe ramy fiskalne dla eksploatacji gazu z Morza Czarnego. Rząd czeka na zakończenie transakcji Romgaz-Exxonmobil, aby przesłać projekt ustawy o spółkach offshore do parlamentu. Ustawa o spółkach offshore jest niezbędna, bo zależy od niej ostateczna decyzja o rozpoczęciu prac przez konsorcjum kierowane przez OMV Petrom, które jest operatorem projektu.

Skip to content