– Polska chce w ramach Trójmorza rozwijać nowe, perspektywiczne płaszczyzny współpracy. Jednym z takich obszarów jest cyberbezpieczeństwo – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński podczas konferencji „Three Seas Initiative Investment Fund for Digital Growth” zorganizowanej przez Związek Cyfrowa Polska. Pełnomocnik rządu ds. Inicjatywy Trójmorza wskazał na rosnące zainteresowanie USA i państw Zachodu współpracą z tym formatem.
– Region Trójmorza będzie odgrywał kluczową rolę w budowie Europy jutra, dlatego wzmacniamy cyfrowy filar tej współpracy – mówił podczas konferencji wiceszef polskiej dyplomacji. Jak przekazało MSZ, Paweł Jabłoński wskazał podczas swojego przemówienia, że „połączenie infrastruktury energetycznej i transportowej w krajach członkowskich Inicjatywy za pomocą platform cyfrowych ma kluczowe znaczenie dla rozwoju naszego regionu”.
Cyberbezpieczeństwo jest według Pawła Jabłońskiego jednym z obszarów trójmorskiej współpracy, który warto rozwijać. – Stanowi obecnie kluczowy element nie tylko przy budowaniu infrastruktury cyfrowej, ale również dowolnej infrastruktury obejmującej rozwiązania typu smart – podkreślił.
Wiceminister stwierdził, że państwa Inicjatywy należą do liderów w wielu obszarach dot. nowych technologii, „w sektorze finansowym, bankowym, usługa”. Wyraził przekonanie o potrzebie kontynuacji inwestowania w innowacyjne projekty.
Waszyngton coraz bardziej zainteresowany Trójmorzem
– Kraje zachodu wykazują rosnące zainteresowanie współpracą z Inicjatywą Trójmorza, jeśli chodzi o inwestycje i bezpieczeństwo – stwierdził Paweł Jabłoński. W jego opinii, to zainteresowanie widoczne jest także za Atlantykiem. Wskazał, że w Stanach Zjednoczonych obie duże partie życzliwie patrzą na zacieśnianie więzi z trójmorską dwunastką.
Jednocześnie, jak mówił Paweł Jabłoński, bliższe relacje USA-Trójmorze mają też aspekt biznesowy. Przypomniał, że według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego nasz region potrzebuje 600 mld euro na inwestycje infrastrukturalne. – To stwarza szansę dla amerykańskiego biznesu – ocenił.
Ale nie tylko Zachód może skorzystać ze współpracą z Trójmorzem. – Powinniśmy być otwarci na partnerów z Bałkanów i krajów Partnerstwa Wschodniego. Zwłaszcza w dziedzinie infrastruktury cyfrowej – powiedział.
Źródła: Związek Cyfrowa Polska, MSZ, Informacyjna Agencja Radiowa
Fot. Związek Cyfrowa Polska