Tragiczna śmierć jednego z najbogatszych biznesmenów Trójmorza. Kim był Petr Kellner? 

Podziel się tym wpisem:

57-letni Petr Kellner zginął w katastrofie helikoptera na Alasce. Najbogatszy Czech spoczął w weekend w ogrodach swojej willi.

Kellner inwestował w finanse, nieruchomości oraz nowe technologie. Ukończył Uniwersytet Ekonomiczny w Pradze. Dorobił się na powszechnej prywatyzacji w Czechosłowacji tzw. kuponówce, podobnej do rodzimego Programu Powszechnej Prywatyzacji za czasów Leszka Balcerowicza. Założył jeden z pierwszych funduszy prywatyzacyjnych. Następnie robił karierę w ubezpieczeniach i branży telekomunikacyjnej.

27 marca helikopter Airbus, w którym leciał Kellner rozbił się niedaleko górskiego kurortu Todrillo Mountain Logde na Alasce. Wraz ze znajomymi, miał zostać wysadzony na zboczu góry i na snowboardzie zjechać do bazy. Maszyna roztrzaskała się o zbocze. Uratowała się jedna osoba – David Horvath, były czeski reprezentant w tej dyscyplinie i zarazem osobisty trener biznesmena.

Był 110. na liście Forbesa

Według czeskich mediów miliarder został pochowany w ogrodach swojej praskiej willi. Jego prywatny majątek był wyceniany na blisko 15 mld euro. Zajmował 110 miejsce na liście najbogatszych osób na świecie magazynu „Forbes”.

Grupa PPF, którą zarządzał Kellner, dysponowała aktywami o wartości 44 mld euro i działała także w Polsce. Poprzez swoją córkę i dobre kontakty z biznesmenami rosyjskimi, kontrolował słowacki rynek gazu oraz tranzyt błękitnego paliwa ze Wschodu do Unii Europejskiej. 

Skip to content