Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Trójmorze jak „azjatyckie tygrysy”. „To dziś najszybciej rozwijający się region świata”

Podziel się tym wpisem:

Jak pisze „Gazeta Polska Codziennie”, dynamika państw Inicjatywy Trójmorza w ostatnich 20-30 latach przypomina tę, którą w latach 90. XX wieku osiągały tzw. azjatyckie tygrysy.

– Liderami dynamiki wzrostów są Polska i kraje bałtyckie – mówi Krzysztof Senger, członek zarządu Funduszu Trójmorza i dyrektor zarządzający Banku Gospodarstwa Krajowego.

Senger komentuje dla „GPC”, że Trójmorze „to dziś najszybciej rozwijający się region gospodarczy świata”. Członek zarządu Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza wskazał na znaczenie Funduszu.

Podkreślił, że zaangażowanie BGK, który do niego 750 mln euro świadczy o roli Polski i wadze, jaką nasz kraj przykłada do transformacji energetycznej regionu.

Przypomnijmy, że mianem „azjatyckich tygrysów” określano państwa z południowo-wschodniej części największego kontynentu, które na przełomie lat 80. i 90. XX wieku osiągały najlepsze w świecie wskaźniki rozwoju gospodarczego. Wymieniało się wśród nich m.in. Chiny, Koreę Płd., Malezje, Singapur czy Tajlandię.

„Bardzo dobre perspektywy” polskiej gospodarki

Gazeta zaznacza, że Polska gospodarka to lider wzrostów w regionie. Cytuje Pawła Durjasza, głównego ekonomistę PZU, który szacuje, że „w II kwartale br. polski PKB mógł wzrosnąć nawet o blisko 12 proc., licząc rok do roku, a wobec I kwartału o ok. 3 proc.”. – Odbudowująca się gospodarka generuje mocny wzrost zatrudnienia – komentuje Durjasz.

Ekspert ocenia, że kolejne dane potwierdzają ożywienie w gospodarce Polski. Jego zdaniem, „perspektywy wzrostu produkcji przemysłowej i ożywienia w całej gospodarce pozostają bardzo dobre”. Wskazał na rosnącą z miesiąca na miesiąc produkcję.

„Gazeta Polska Codziennie” wskazuje też na „odbudowującą się” konsumpcję, a polską gospodarkę dodatkowo napędzą inwestycje infrastrukturalne w krajowe drogi.

Źródło: „Gazeta Polska Codziennie”

Skip to content