Trójmorze w Davos: Three Seas House podczas Światowego Forum Ekonomicznego

Autor: Marcel Bartczak
Podziel się tym wpisem:

Przy Promenadzie 64 w Davos otwarty został Dom Trójmorza (Three Seas House) – nowy pawilon promujący dotychczasowe osiągnięcia i potencjał Inicjatywy Trójmorza. Znajduje się on na przeciwko pawilonu Polish House, który do Davos zawitał po raz 3-ci.

Three Seas House będzie przez 4 dni miejscem spotkań, debat i dyskusji na tematy ważkie dla Trójmorza. Oprócz rozmów o pozycji geopolitycznej regionu i budowaniu jego podmiotowości, poruszane będą również kwestie budowy nowoczesnych gospodarek, integracji rynków finansowych, rozwoju infrastruktury i energetyki w Europie Środkowo-Wschodniej, a także wykorzystanie przez region szans oferowanych przez rewolucję cyfrową. 

W agendzie zawarto również czas dla networkingu, m.in. podczas wieczornych sesji „Wine & Invest”.

W panelach wezmą udział m.in. Prezydenci Polski, Estonii i Łotwy, dyrektor zarządzająca MFW Kristalina Georgieva, była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, i prezes Rady Atlantyckiej Frederick Kempe.

Przewodnią rolę w Domu Trójmorza w Davos pełni Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, który jest współorganizatorem pawilonu Three Seas House. Dziś prezes Daszyńska-Muzyczka swoim wystąpieniem zainaugurowała pierwszy panel „The Geopolitical Opportunity and Urgency of the Three Seas House”. 

Rola BGK w Inicjatywie Trójmorza jest również o tyle istotna, że Bank jest inicjatorem i współzałożycielem Funduszu Trójmorza – wehikułu finansowego, którego zadaniem jest finansowanie strategicznie istotnych projektów infrastrukturalnych w regionie. Prezes Daszyńska-Muzyczka jest również przewodniczącą rady nadzorczej Funduszu. 

Agresja Rosji na Ukrainę podkreśliła istotność budowania podmiotowości i powiązań gospodarczych i infrastrukturalnych krajów Trójmorza jako zabezpieczenia przeciwko zmiennej koniunkturze, zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i geopolitycznym. Rola Funduszu Trójmorza, jako jednego z filarów Inicjatywy, będzie jednym z głównych wątków w czasie debat w Domu Trójmorza. 

Od rozpoczęcia wojny w Ukrainie wzrosło zrozumienie dla wagi regionu Trójmorza na mapie świata. Dziś nikomu nie trzeba tego już tłumaczyć. Teraz jeszcze większego znaczenia nabierają inwestycje w strategicznie ważne obszary – transport, energetykę czy infrastrukturę cyfrową – które pobudzają gospodarki krajów regionu i wzmacniają więzi między nimi. Obecna sytuacja geopolityczna uświadamia nam, jak ogromne znaczenie mają w tych czasach inicjatywy międzynarodowe, takie jak Fundusz Trójmorza.

Beata Daszyńska-Muzyczka dla Dziennika Gazety Prawnej (18.05.2022)

Poza tym, że jest to miejsce stworzone na rzecz remanentu obecnej sytuacji Trójmorza, a także artykulacji celów współpracy i budowy powiązań w jego ramach, to Three Seas House ma również za zadanie całościowe przybliżenie Inicjatywy decydentom spoza regionu, tak aby zwiększyć ich świadomość potencjału i perspektywy Trimarium, nie tylko w wymiarze jego istotności geopolitycznej.

Dom Trójmorza będzie funkcjonował do wieczora 25-ego maja. Ceremonia zamknięcia rozpocznie się o 18:35, a zakończy o 20:30.

Relacja na żywo z paneli dostępna na stronie: https://3seaseurope.com/world-economic-forum-davos-2022-live/

Zdjęcie ilustracyjne: https://3seaseurope.com/three-seas-house-at-world-economic-forum-davos-2022/

Skip to content