UiPath na nowojorskiej giełdzie. Rumuńska spółka ma zrewolucjonizować pracę biurową

Podziel się tym wpisem:

Na amerykańskiej giełdzie (NYSE) zadebiutowała rumuńska spółka UiPath. Firma pracuje nad rozwiązaniami w zakresie Robotic Process Automation – RPA – czyli robotyzacją procesów biurowych.

Jak czytamy na portalu „Strefa Inwestorów”, UiPath to „rumuński cud technologiczny” powstały w jednym z bukaresztańskich bloków kilkanaście lat temu. Na Nowojorską Giełdę Papierów Wartościowych kilka dni temu firma wchodziła z wyceną 31 mld dolarów amerykańskich, pierwsza oferta publiczna (IPO) była warta 1,34 mld dolarów.

Udany debiut

Czym zajmuje się UiPath? Firma ma w swojej ofercie oprogramowanie, które może zastąpić pracowników w prostych pracach wykonywanych przy komputerze.

„Podczas pierwszej sesji akcje UiPath urosły o 23 proc. do 69 USD, dzięki czemu wycena spółki sięga 36 mld USD. Przed debiutem spółka została wyceniona na 31 mld USD” – czytamy w „Strefie Inwestorów”. Portal zaznacza, że debiut Rumunów na giełdzie był z uwagą śledzony przez „całą Dolinę Krzemową”. Przytacza opinię Carla Eschenbacha, partnera w funduszu Sequoia, który ma akcje UiPath, że reakcja NYSE na firmę to „»papierek lakmusowy« nastawienia inwestorów do firm software’owych”.

– Debiut UiPath pokazał, że atmosfera na Wall Street wokół spółek technologicznych wciąż jest dobra. Nie mam wątpliwości, że w dalszej części roku zobaczymy więcej tego rodzaju IPO – stwierdził Eschenbach w rozmowie z Yahoo Finanse.

Historia UiPath zaczęła się w bloku w Bukareszcie

„Strefa Inwestorów” przypomina też historię rumuńskiej spółki. Zaczyna się ona w 2005 roku, w jednym z bloków w Bukareszcie, stolicy kraju. Na początku pracowało w niej 10 osób. Dziś jest to przedsiębiorstwo działające w 30 krajach, a wśród swoich (blisko 8 tysięcy) klientów ma takich gigantów jak Uber, Toyota, Bank of America czy Adobe.

„Przychody spółki rosną w średniorocznym tempie 86 proc.” – czytamy. Według danych za miniony rok obrotowy (zamknięty w styczniu 2021 r.) UiPath miała 607 mln dolarów przychodu.

Daniel Dines, prezes i założyciel przedsiębiorstwa skierował do inwestorów list, w którym zaznaczył, że „ruszanie z firmą od zera, na małym rynku, ma swoją wielką zaletę”. Jest nią, jak przekonywał, konieczność „globalnego myślenia”, jeżeli chce się coś osiągnąć. „Jesteś po prostu do tego zmuszony” – napisał najbogatszy Rumun.

Portal zaznacza, że UiPath to firma, która „wierzy w świetlaną przyszłość oprogramowania automatyzującego pracę biurową”. Cytuje prospekt spółki, w którym zaznacza ona, że po 2030 roku ten rynek może być warty ok. 60 mld USD.

Źródło: strefainwestorow.pl

Skip to content