Umowa „zbożowa” będzie trwać. Mimo oporu Kremla, porozumienie przedłużono

Autor: prof. Włodzimierz Marciniak
Podziel się tym wpisem:

Choć opór Kremla nie zmalał, prezydent Turcji poinformował prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował, że porozumienie umożliwiające eksport ukraińskiego zboża z portów na Morzu Czarnym, będzie kontynuowane.

Informację potwierdził minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow. Dodał, że porozumienie zostało przedłużone o kolejnych 120 dni.

W przekazie podkreślono, że tak jak od początku, opór przedstawiał Kreml.

 „Umowa dotycząca korytarza zbożowego miała wygasnąć dzisiaj (sobota – PAP). W wyniku naszych rozmów z obiema stronami zapewniliśmy sobie przedłużenie tej umowy” – powiedział Erdogan.

Umowa z „oporem”

Jak przypomniał Reuters, wcześniej Kreml co prawda zgodził się na przedłużenie umowy, ale chciał, by porozumienie było kontynuowane tylko przez 60 dni. Ukraina nalegała zaś, by było to 120 dni.

Po raz pierwszy umowa wynegocjowana i zawarta została w lipcu 2022 roku. Stronami w porozumieniu są: Rosja, Ukraina, ONZ i Turcja. W listopadzie, została odnowiona na kolejne 120 dni.

Celem umowy jest złagodzenie kryzysu żywnościowego, który wywołany przez wojnę na Ukrainie, w największym stopniu dotyka kraje najuboższe.

Od początku trwania porozumienia, z Ukrainy wyeksportowano ponad 24 miliony ton zbóż.

Reuters/

Fot. twitter/@Espresotveng

Skip to content