W Polsce powstanie Centralna Dolina Wodorowa

Podziel się tym wpisem:

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podpisała w Kozienicach (woj. mazowieckie) list intencyjny ws. utworzenia Centralnej Doliny Wodorowej.

„Jeżeli jest czas na wodór, to on jest właśnie teraz” – podkreśliła minister. „Każda Dolina Wodorowa, która powstaje to jest duża odwaga i duża nadzieja. Dziękuję bardzo, że państwo z tą nadzieją i odwagą, chcecie tę inicjatywę podjąć” – powiedziała minister.

W skład Centralnej Doliny Wodorowej mają wchodzić specjalistyczne w tym zakresie podmioty z województw: świętokrzyskiego, łódzkiego oraz południowego Mazowsza.

W naszym kraju w sumie działa siedem dolin wodorowych. Są to: dolnośląska, mazowiecka, podkarpacka, śląsko-małopolska, pomorska, wielkopolska, zachodniopomorska oraz jeden Centralny Klaster Wodorowy.

Głównym celem tych obszarówk jest integracja sektorów związanych z wodorem, szukanie partnerów biznesowych oraz optymalizacja procesów i kosztów.

„To dobry moment na inwestycje”

Zdaniem minister obecnie jest idealny moment na realizację takich przedsięwzięć.

„Jeżeli jest czas na wodór, to on jest właśnie teraz. Dobrze, że Polska właśnie w tym czasie podejmuje takie działania i dobrze, że nie pojedynczo, tylko w takiej inicjatywie, jaką jest Centralna Dolina Wodorowa” – powiedziała Moskwa.

Jak podkreśliła, Centralna Dolina Wodorowa jest szczególna, ze względu na to, że łączy inwestycje z co najmniej trzech województw.

„A ja wierzę, że docelowo i więcej, bo Kozienice mają specyficzną lokalizację, która ułatwia takie inicjatywy” – powiedziała minister klimatu.

Według niej, „specyficzny w Centralnej Dolinie Wodorowej jest wątek gazowy”. „Każda Dolina opiera się o potencjał swojego lokalnego przemysłu; tutaj (w Kozienicach – red.) ten potencjał gazowy jest wyjątkowy” – powiedziała Moskwa.

Na koniec wskazała, że przed Centralną Doliną Wodorową stoi szereg wyzwań, głównie z uwagi na cały szereg podmiotów i firm zainteresowanych współpracą w tym obszarze.

pap/gov.pl

fot. Twitter/@moskwa_anna

Skip to content