We wtorek rozmowa premierów Polski i Japonii. Warszawa liczy na włączenie się azjatyckiego kraju do Funduszu Trójmorza

Podziel się tym wpisem:

Rzecznik prasowy polskiego rządu Piotr Müller zapowiedział, że we wtorek premier Polski Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał z szefem japońskiego rządu Yoshihide Sugą. Politycy mają rozmawiać między innymi o współpracy w ramach Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza.

Jak przypomniał w komunikacie Piotr Müller, będzie to pierwsza rozmowa premierów na linii Warszawa-Tokio, odkąd (we wrześniu ubiegłego roku) Yoshihide Suga zastąpił na stanowisku szefa rządu Shinzo Abe.

Jeden z tematów: Fundusz Trójmorza

„Strona polska liczy na zaangażowanie się Japonii w inicjatywę Funduszu Trójmorza, promowaną od kilku lat przez państwa Europy Środkowo-Wschodniej” – czytamy w komunikacie. Rzecznik polskiego rządu wskazał, że „Polskę i Japonię łączy wielowymiarowe partnerstwo strategiczne”. Trwają prace nad planem kooperacji obu państw na kolejne pięciolecie.

Politycy zajmą się też kwestiami energetycznymi. Posiadający „wysoko rozwinięte czyste technologie” azjatycki kraj mógłby, jak zaznaczono, chcieć zaangażować się w modernizację polskich zakładów energetycznych. „Zależy nam również na pogłębieniu współpracy w zakresie badań nad energetyką atomową” – oświadczył Piotr Müller.

Polska chce zainteresować Japonię Trójmorzem

W ostatnich aktywnościach polskiego rządu można zauważyć chęć zainteresowania Japończyków Inicjatywą Trójmorza. To właśnie współpraca z tym partnerem w tym regionie była jednym z tematów spotkania ministra spraw zagranicznych RP prof. Zbigniewa Raua z ambasadorem Japonii – Miyajimą Akio w zeszłym tygodniu.

Z kolei wiceszef polskiej dyplomacji (i pełnomocnik RP ds. Trójmorza) Paweł Jabłoński mówił 3 marca, że Trójmorze czekają lata wielkich inwestycji infrastrukturalnych. Uznał to za ogromną szansę dla firm japońskich, by w takie projekty się zaangażować.

Źródło: KPRM

Fot. Krystian Maj/Kancelaria Premiera

Skip to content