Według Rady Bezpieczeństwa na Ukrainie jest 13 oligarchów
Rada Bezpieczeństwa Ukrainy umieściła na swojej liście 13 oligarchów w tym państwie, którzy posiadają bezpośredni wpływ na politykę na szczeblu krajowym.
Chociaż cała lista nie została upubliczniona to można wymienić kilka wiodących nazwisk oligarchów ukraińskich jak Igor Kołomojski – czołowy oligarcha po 2014 roku, który wpierał finansowo kampanię wyborczą Prezydenta Zełeńskiego.
Jednocześnie ukraiński oligarcha został objęty amerykańskimi sankcjami po tym jak w wyniku śledztwa dziennikarskiego został oskarżony o pranie brudnych pieniędzy przez zagraniczne spółki.
Duże wpływy dużego biznesu
Jednakże z perspektywy stabilności państwowości na Ukrainie podstawowym zagrożeniem jest utrzymywanie wpływów politycznych przez czołowych oligarchów, którzy kontrolując instytucje państwowe podejmują decyzje zgodnie z logiką przydatności dla swoich „imperiów finansowych”.
Po zwycięstwie Zełeńskiego, Kołomojski objął kontrole nad atrakcyjną spółką energetyczną Centerenergo. Ugrupowania polityczne związane z oligarchami kontrolują ponad połowę miejsc w Radzie Najwyższej Ukrainy. Stąd kontrola prezydenta nad parlamentem jest ograniczona ponieważ na tym poziomie ścierają się interesy oligarchów ukraińskich lobujących reformy, które nie zakłócają działań ich imperiów finansowych. Kolejnym elementem kontroli przez wielki biznes jest rynek medialny na Ukrainie, w którym 61 proc. głównych mediów należy do głównych klanów oligarchicznych.
Prowschodni i prozachodni oligarchowie
Pewną specyfiką ukraińskiej sceny politycznej jest zróżnicowanie polityczne wśród oligarchów. Część z nich – tak jak były prezydent Petro Poroszenko, czy Igor Kołomojski – wspiera opozycję i prozachodni kurs w polityce zagranicznej.
Jednakże przemiany polityczne w roku 2014 roku nie odsunęły od wpływów również oligarchów związanych orientacją prorosyjską jak Rinat Achmetow najbogatszy Ukrainiec, który pomimo strat związanych z działaniami wojennymi w okręgu donieckim, który był jego matecznikiem, nadal rozwija swoje interesy podczas rządów Prezydenta Zełeńskiego.
Symboliczna decyzja Rady Bezpieczeństwa
System oligarchiczny jest jedną z podstawowych patologii społecznych na Ukrainie, co podkreślił Sekretarz Stanu Anthony Blinken podczas swojej wizyty w Kijowie. Taka deklaracja mogła stanowić wsparcie dla prezydenta Zełeńskiego w podjęciu odpowiednich reform, które uderzyłyby w system oligarchiczny nad Dnieprem. Jednakże prezydent Zełeński, który wszedł do polityki z show-biznesu jest również częścią układu oligarchicznego czego dowodem może być bezkarność jego darczyńcy Igora Kołomojskiego w działaniach na terytorium Ukrainy.
Stworzenie listy oligarchów przez Radę Bezpieczeństwa ma znaczenie głównie symboliczne i jest pewnym gestem wobec amerykanów zniecierpliwionych sytuacją polityczną na Ukrainie.