Węgry jako pierwsze ukończyły wszystkie krajowe odcinki Via Carpatia

Podziel się tym wpisem:

Ministerstwo Budownictwa i Transportu Węgier przekazało, że wraz z przekazaniem w październiku 2021 r. odcinka drogi M30 do granicy ze Słowacją, Węgry jako pierwsze zbudowały wszystkie elementy środkowoeuropejskiego korytarza drogowego Via Carpatia.

Węgry to pierwszy kraj ze wszystkich, które biorą udział w budowie korytarza drogowego Via Carpatia, który w tak krótkim czasie wypełnił swoje zobowiązanie.

„Rezultaty rozwoju gospodarczego korytarza transportowego będą zależeć od rozwoju innych zaangażowanych krajów. Węgry popierają jak najszybsze wdrożenie bieżących i planowanych zmian w korytarzu transportowym” – napisał resort w komunikacie.

Poziom zaawansowania prac zależy od kraju, który partycypuje w projekcie. Na przykład Grecja, która znaczną część swojego odcinka wybudowała wcześniej w ramach innego projektu infrastrukturalnego, musi jeszcze zakończyć prace tylko nad krótkim, 15-kilometrowym odcinkiem do portu w Salonikach.

Według węgierskiego ministerstwa kraje, które przystąpiły do UE w 2004 r. i później „muszą poprawić swoją infrastrukturę transportową, aby zbliżyć się do średniej UE” – podkreśla PAP.

Na Węgrzech szlak liczy około 240 km i biegnie od granicy ze Słowacją na północy przez Miszkolc i Debreczyn do granicy z Rumunią. Prace nad ostatnim odcinkiem drogi M30 na północny kraju, biegnącym od Miszkolca do granicy węgiersko-słowackiej, zostały zakończone na jesieni 2021 r.

Dostęp do morza

Dla Węgrów, którzy nie posiadają swojego dostępu do morza, inwestycja w Via Carpatia będzie także szansą na szybszy dojazd i transport właśnie do jednego z akwenów. To także ogromna szansa na transportu, który zdecydowanie zyska na dostępie do portów.

Rząd w Budapeszcie ma w planach dalszy rozwój połączeń, które mają usprawnić transport na szlaku Północ-Południe. „W przyszłości Węgry planują powstanie dodatkowego połączenia ekspresowego między autostradą M15 (na zachodzie) a autostradą M30 (na wschodzie) w kierunku Słowacji (a przez nią do Polski)” – poinformował resort budownictwa i transportu

pap/twitter

fot. pixabay/Schwoaze

Skip to content