Wielka ofensywa dyplomatyczna Węgier w krajach turkofońskich

Podziel się tym wpisem:

W mijającym tygodniu w polityce zagranicznej Viktor Orbán angażował się nie tylko w tworzenie wspólnego bloku europejskiego z Mateuszem Morawieckim i Matteo Salvinim, lecz także w zacieśnianie stosunków z krajami turkofońskimi.

W poniedziałek i wtorek Orbán przebywał z oficjalną wizytą w Uzbekistanie, zaś w środę uczestniczył w internetowym szczycie Rady Współpracy Państw Języków Tureckich, która skupia Turcję, Kazachstan, Azerbejdżan, Kirgistan i Uzbekistan (pierwotnie spotkanie miało odbyć się w Kazachstanie, jednak z powodów pandemicznych zostało zorganizowane w trybie zdalnym).

Budapeszt aktywny w krajach turkofońskich

Warto przypomnieć, że trzy lata temu Węgry uzyskały w Radzie Współpracy Państw Języków Tureckich status obserwatora. Od tego czasu dyplomacja madziarska jest bardzo aktywna w krajach turkofońskich, koncentrując się zwłaszcza na relacjach gospodarczych. Ma to swoje wymierne skutki – o ile w zeszłym roku handel światowy spadł o 9 proc., o tyle wymiana handlowa między Węgrami a państwami członkowskimi wspomnianej Rady wzrosła w tym czasie o 3 proc. Poza tym wiele firm węgierskich otrzymało możliwość inwestowania we wspomnianych krajach. Z drugiej strony, na węgierskie uczelnie zgłosiło się aż pięć tysięcy studentów z państw członkowskich Rady.

W Taszkiencie Viktor Orbán powiedział: „Ważnym celem Węgier było podniesienie stosunków ze wszystkimi krajami Rady Tureckiej na poziom współpracy strategicznej i ustanowienie przedstawicielstw we wszystkich państwach. Ten proces zakończył się we wtorek podpisaniem wspólnej deklaracji w Uzbekistanie o podniesieniu stosunków dwustronnych do poziomu partnerstwa strategicznego oraz niedawnym otwarciem ambasady Węgier w Kirgistanie”.

Wielkie forum biznesowe

Orbán zapowiedział także, że pod koniec wiosny Budapeszt będzie gospodarzem wielkiego forum biznesowego Rady Współpracy Państw Języków Tureckich. Węgry starają się też o członkostwo w Tureckim Funduszu Inwestycyjnym, ponieważ wiążą z tym nadzieje na stworzenie zaplecza finansowego dla swoich projektów rozwojowych.

Bliskie stosunki z narodami azjatyckimi wynikają m.in. ze świadomości historycznej Węgrów, którzy do Europy przywędrowali w IX wieku zza Uralu, prawdopodobnie ze stepów Azji Środkowej. Madziarzy biorą też udział w spotkaniach narodów ugrofińskich, w których uczestniczą również Finowie, Estończycy oraz mniejsze ludy, takie jak Mordwini, Udmurci, Chantowie, Mansowie, Karelowie, Maryjczycy czy Komiacy. Wydaje się jednak, że bliskość etniczna i kulturowa jest dziś raczej dobrą płaszczyzną do robienia wspólnych interesów.

Portal Trójmorze/MTI/mandiner.hu

(Fot: Biuro Prasowe Premiera Węgier)

Skip to content