Wielkopolska z najniższym bezrobociem w UE w 2020 r. Polskie i czeskie regiony w czołówce

Podziel się tym wpisem:

Jak poinformował Eurostat, woj. wielkopolskie to najmniej dotknięty bezrobociem region w Unii Europejskiej. Miano to daje mu wskaźnik niezatrudnionych na poziomie 1,8 proc.

Poniżej 2-proc. wynik odnotowano też kraju (odpowiednik województwa) średnioczeskim (1,9 proc.).

W ścisłej czołówce możemy napotkać wiele polskich i czeskich regionów. Południowo-zachodnie Czechy (Jihozápad) miały w 2020 r. 2-proc. bezrobocie. W Lubuskiem na zachodzie Polski odnotowano 2,2 proc.

Niskie wskaźniki bezrobocia odnotowano też w stolicach Polski i Czech. w Pradze jest to 2,3 proc., w regionie Warszawskim Stołecznym (Warszawa i przylegające gminy) – 2,5 proc.

Trójmorskie regiony w czołówce najmniej dotkniętych bezrobociem

Jak zauważa Polska Agencja Prasowa, ranking Eurostatu uwzględnia 229 regionów. Unijna średnia wyniosła 7,1 proc. bezrobocia, a w 52 miejscach odnotowano wskaźnik niezatrudnionych na poziomie 3,6 proc. lub mniejszym.

„W gronie tym znalazło się trzynaście regionów z Polski, dwanaście z Niemiec, siedem z Czech, sześć z Holandii, cztery z Węgier, po trzy z Austrii i Belgii, dwa z Bułgarii oraz po jednym z Rumunii i Słowacji” – czytamy w depeszy PAP.

Polska i Czechy są państwami o najniższym bezrobociu w Unii Europejskiej według metodologii Eurostatu. Dane dot. lutego mówiły o 3,1-proc. wskaźniku w Polsce oraz 3,2-proc. w Czechach. Dawało to obu państwom dwa pierwsze miejsca w UE.

Skip to content