Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Z Krakowa do Chorwacji bez przesiadek

Podziel się tym wpisem:

31 stycznia,  ​Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wydał zgodę czeskiemu przewoźnikowi RegioJet na dostęp do polskiego odcinka torów dla nowego połączenia kolejowego na odcinku Kraków – Rijeka/Split w Chorwacji.

Pociągi na tej trasie będą jeździć w sezonie wakacyjnym od połowy czerwca do połowy września. Połączenie to będzie miało również przystanki w Katowicjach, Rybniku i Tychach. Przewozy te będzie realizował czeski przewoźnik przy pomocy lokomotywy Siemens Vectron lub Bombardier Traxx oraz 7-15 wagonów pasażerskich z miejscami sypialnymi oraz z miejscami do siedzenia. Pociąg ten będzie ruszał trzy razy w tygodniu.

Takie połączenie może stanowić alternatywę dla połączeń lotniczych oraz transportu samochodowego. Chorwacja stanowi jeden z głównych celów turystycznych wśród polskich turystów w sezonie letnim. Według danych eVisitora od 1 stycznia do 15 września 2021 roku Chorwację odwiedziło 947 746 Polaków, którzy zrealizowali 6 309 115 noclegów. Jest to wzrost w stosunku do 2020 roku o: 47,66 proc[1].


[1] https://www.evisitor.hr/eVisitor/hr-HR/Account/Login?ReturnUrl=%2FeVisitor%2Fen-US

Skip to content