Z ukraińskich portów wypłynęło ponad 4,7 mln ton zboża

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Łącznie 211 statków z 4,7 mln ton produktów rolnych na pokładzie opuściło Ukrainę od początku obowiązywania umowy wynegocjowanej przez ONZ i Turcję w sprawie odblokowania ukraińskich portów morskich – poinformowało ukraińskie ministerstwo infrastruktury.

Ministerstwo poinformowało, że w sobotę osiem statków, mających na pokładzie 131 300 ton produktów rolnych opuści ukraińskie porty na Morzu Czarnym.

Widmo głodu

Ukraiński eksport zboża praktycznie spadł do zera po tym, jak 24 lutego Rosja dokonała inwazji i zablokowała porty nad Morzem Czarnym, podnosząc światowe ceny żywności i wywołując obawy o niedobory w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Ukraina, główny światowy producent i eksporter zboża, przed wojną wysyłała nawet 6 mln ton zboża miesięcznie.

Trzy porty czarnomorskie zostały ponownie otwarte na mocy umowy podpisanej 22 lipca przez Moskwę i Kijów, a ministerstwo poinformowało, że porty te są w stanie załadować i wysłać za granicę 100-150 statków towarowych miesięcznie.

Do podpisania porozumienia doszło, po wielu negocjacjach i naciskach ze strony Zachodu, który obawiał się, że przez najbiedniejsze państwa świata, a w ostateczności przez Europę, przetoczy się fala niedoborów produktów rolnych, a w konsekwencji głód.

Ukraina nazywana jest „spichlerzem Europy”.

Reuters

fot. twitter/reuters

Skip to content