Autor: Dr Tomasz Teluk

Zaha Hadid zaprojektuje modernizację dworca w Wilnie

Podziel się tym wpisem:

Wilno zaczyna słynąć nie tylko z zabytkowej starówki, największej w Europie Środkowej, ale także z projektów sztuki współczesnej.

Dotychczas architektura stolicy tego bałtyckiego kraju kojarzyła się z koncepcją postsowiecką. To tam, na jednym z osiedli, kręcono przecież sceny do serialu „Czarnobyl” emitowanego przez HBO. Teraz zaczyna się to zmieniać. Nowoczesne dzielnice powstające pod miastem wyróżniają się nowoczesną, przyjemną dla oka estetyką.

Londyńskie studio Zaha Hadid Architects zaprojektuje kompletną przebudowę centralnego dworca w stolicy Litwy. To część projektu „Zielny łącznik”, który ma zmienić charakter nowoczesnej części miasta. Wileński dworzec będzie ważną częścią projektu Rail Baltica, tworzonego w ramach Inicjatywy Trójmorza. Ta sama pracownia projektuje także terminal Ülemiste w Tallinie.

Centralnym punktem dworca jest most o szerokości 46 metrów, który będzie rozciągał się na 150 metrów w poprzek istniejących torów kolejowych i peronów na wysokości 10 metrów nad ziemią. Wewnątrz znajdzie się hol stacji. Most będzie elementem komunikacji między częściami miasta po obu stronach dworca.

Inwestycja wpisuje się w program zrównoważonego rozwoju

W planach budowy są chodniki oraz ścieżki rowerowe, wspierające wileński program zrównoważonego rozwoju, który ma poprawić warunki dla pieszych i rowerzystów. Konstrukcja zostanie uzupełniona świetlikiem i przeszklonymi fasadami nad torami kolejowymi, aby wpuścić wewnątrz naturalne światło. Zmodernizowany zostanie również przylegający do dworca plac, park oraz dworzec autobusowy.

Zaha Hadid nie ma jednak dobrego doświadczenia z Wilnem. W 2008 r. firma wygrała konkurs na budowę Guggenheim Hermitage Museum. Miał to być wspólny projekt Państwowego Muzeum Ermitaż w St. Petersburgu, Litwinów i Amerykanów. Do realizacji przedsięwzięcia jednak nie doszło. Przy zbieraniu wartego 75 mln dolarów budżetu doszło jednak do skandalu korupcyjnego z udziałem organizacji związanych z awangardowym reżyserem Jonas Mekasem. Ostatecznie projekt upadł.

Więcej szczęścia miał inny wybitny architekt Daniel Liebeskind. Został on autorem Muzeum Sztuki Nowoczesnej „MO”. Placówka promuje nową sztukę litewską. Liebeskind zaprojektował charakterystyczną bryłę muzeum z charakterystycznym ostrym cięciem. Budynek ma dwa piętra i taras na dachu i został oddany do użytku pod koniec 2018 r. Placówka powstała z prywatnej inicjatywy przedsiębiorcy Viktorasa Butkusa i jego małżonki Danguole Butkiene. Koszt budowy wyniósł ok. 10 mln euro. Bryła ma 3,7 tys. metrów kwadratowych i wydaje się jednak skromna w porównaniu do inwestycji z udziałem pracowni Zahy Hadid.

Fot. Negativ/zaha-hadid.com

Skip to content