#3: Jonathan Rynhold i Shalom Goldman: O syjonizmie chrześcijańskim w kulturze – i wielkiej polityce 

Podziel się tym wpisem:

W trzecim webinarium mamy okazję wysłuchać wybitnego znawcy relacji między syjonistami żydowskimi i chrześcijańskimi, profesora Shaloma Goldmana z Middlebury College w stanie Vermont oraz profesora Jonathana Rynholda z Bar-Ilan University, który zalicza się do najbardziej prominentnych ekspertów od stosunków amerykańsko-izraelskich.

Profesor Goldman omawia bliskie partnerstwo Theodora Herzla i księdza anglikańskiego, wielebnego Williama Hechlera, podczas wczesnego ruchu syjonistycznego. Profesor Goldman opowiada również fascynujące historie dotyczące okresu międzywojnia nt. współpracy zarówno Chajima Bialika (narodowego poety Izraela) i Józefa Klausnera (sławnego uczonego) z anglikańskim hebraistą, wielebnym Herbertem Danby’m. Następnie Goldman opisuje znamienną rolę Johnny’ego Casha we wzrastającym w siłę ruchu syjonizmu chrześcijańskiego w USA w latach 60-tych i 70-tych XX wieku.

Profesor Rynhold podkreśla istotę tzw. „nauczania poważania” wobec Żydów charakterystycznego dla protestantyzmu w XIX w. Następnie Rynhold opisuje współczesną naturę wsparcia chrześcijan ewangelikalnych dla Izraela, uwydatniając, że w latach prezydentury Trumpa, naznaczonych wzmożonymi wysiłkami, by zdobyć przychylność elektoratu ewangelikalnego, doszło do załamania się tradycyjnego, ponadpartyjnego konsensusu co do wsparcia dla Izraela. Przemawiając tydzień przed wyborami w USA, Rynhold prognozuje, jakie mogą być stosunki izraelskich przywódców z Białym Domem przyszłego prezydenta Bidena i przyszłej wiceprezydent Harris.

Skip to content