#IdeeTrójmorza Infrastruktura krytyczna na Bałtyku: Jak NATO Reaguje na ataki? – generał Bogusław Samol

Podziel się tym wpisem:

W najnowszym odcinku podcastu „Idea Trójmorza” naszym gościem był generał Bogusław Samol, były dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO oraz ekspert z Akademii Sztuki Wojennej. W trakcie rozmowy poruszyliśmy aktualne zagrożenia dla bezpieczeństwa w regionie, w tym niedawne oskarżenia fińskich służb o uszkodzenie kabla EstLink 2, łączącego Finlandię z Estonią. Zgodnie z informacjami agencji Reutera, odpowiedzialność za to zdarzenie spoczywa na rosyjskim tankowcu Eagle S, należącym do „floty cieni” Rosji.

Minister spraw zagranicznych Estonii podkreślił wagę reakcji na ten incydent, sugerując, że nie można dłużej ignorować tego typu działań. Generał Samol zauważył, że Rosja od ponad czterech lat prowadzi hybrydową wojnę przeciwko Polsce oraz infrastrukturze krytycznej NATO. „To nie jest pierwszy ani ostatni przypadek. Za tymi działaniami stoją Rosjanie, którzy testują nasze możliwości obronne i reakcję na ataki” – mówił.

Generał podkreślił, że reakcja na takie zagrożenia jest obowiązkiem państw członkowskich NATO. „Sojusz musi nie tylko przestrzegać artykułów traktatu, ale również wprowadzać konkretne działania wzmacniające infrastrukturę krytyczną po szczytach NATO. Atak na infrastrukturę krytyczną zagraża działaniu państw w czasie pokoju i może prowadzić do eskalacji konfliktu, szczególnie w krajach bałtyckich” – dodał.

W kontekście ochrony infrastruktury krytycznej, generał Samol wskazał, że Unia Europejska nie dysponuje wystarczającymi narzędziami, podczas gdy NATO posiada odpowiednie środki, w tym flotę złożoną z jednostek Polski, Danii i Szwecji. „Lata zaniedbań i wiara, że Rosja nie podejmie agresywnych działań, doprowadziły do niedostatecznego zabezpieczenia regionu Bałtyku. Jednak po ostatnich wydarzeniach wiele państw zaczyna dostrzegać potrzebę wzmocnienia obrony, co leży w naszym wspólnym interesie” – zaznaczył.

Podczas rozmowy generał Samol poruszył także temat przyszłości Inicjatywy Trójmorza oraz wyzwań, przed jakimi stoi polskie wojsko. W kontekście współpracy regionalnej i wspólnych działań w zakresie obronności, rozmowa z generałem dostarcza cennych informacji na temat aktualnej sytuacji geopolitycznej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Skip to content