Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Solidarność a Trójmorze: dziedzictwo Solidarności na Węgrzech

Autor: Redakcja Portalu Trójmorze
Podziel się tym wpisem:

W debacie wzięli udział Pan Imre Molnar węgierski historyk i dyplomata oraz Pan Profesor Csaba Kiss węgierski literaturoznawca, historyk kultury, profesor uniwersytecki. Współzałożyciel Węgierskiego Forum Demokratycznego. Debata była prowadzona przez Pana Redaktora Grzegorza Górnego Prezesa Stowarzyszenia Trójmorze.

Ruch Solidarności dla węgierskich panelistów związany był z doświadczeniami studenckimi, kiedy to w ramach wizyt w Polsce, w latach 80tych, można było zaobserwować rewolucyjne przemiany społeczne w tym państwie. Polska Solidarność była inspiracją dla tworzenia pierwszych opozycyjnych inicjatyw studenckich: jak organizowanie strajków w obronie represjonowanych czy działalność wydawnicza.

Paneliści jednogłośnie stwierdzili, że ruch Solidarności był ożywczy dla społeczeństwa Węgierskiego a w szczególności tych warstw, które miały okazję mieć styczność z Polską. Jednocześnie w ramach Solidarności wytworzyła się pewna wspólnotowość pomiędzy Polakami a Węgrami, która niestety obecnie zanika.

Debata została zrealizowana w ramach środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. Więcej na niw.gov.pl

Całość można znaleźć: https://www.youtube.com/watch?v=0XgcFH4qO7A&t=2s

Skip to content