Autor: dr Tomasz Teluk

Kraje bałtyckie inwestują w terminale gazowe

Podziel się tym wpisem:

Łotwa i Estonia budują swoje pływające terminale LNG na Bałtyku i wzorem swojego sąsiada chcą stać się niezależne energetycznie od Rosji.

Energetyczny koncern „Latvenergo” prawdopodobnie podpisze długoletni kontrakt z firmą obsługującą litewski terminal gazowy w Kłajpedzie. Kontrakt będzie opiewał na 10 lat i zakładał import energii na poziomie 6 TWh. Łotysze chcą w ten sposób zapewnić sobie bezpieczne dostawy surowca, gdyż zobowiązali się, że od przyszłego roku nie będą kupować rosyjskiego gazu.

Łotysze budują swój własny terminal gazu skroplonego Skulte w pobliżu miejscowości Saulkrasti. Terminal będzie połączony 34. kilometrowym rurociągiem z podziemnym magazynem surowca Inčukalns. Konstrukcja nie ogranicza się do portu Skulte, ale jest budowany dalej od wybrzeża tak, aby nie był uciążliwy dla okolicznych mieszkańców. Rząd zapowiedział przyspieszenie prac nad projektem.

Estończycy chcą wywłaszczyć Rosjan

Dlatego zarządzającym nie w smak jest umowa z Litwinami. Uważają, że łotewski gaz przyniósłby większe oszczędności, rzędu 150 mln euro rocznie. Problemem jest jednak termin ukończenia budowy szacowany na jesień 2024. Wcześniejsza realizacja nie będzie możliwa, a przecież Łotysze potrzebują surowca dużo szybciej. W interesie państwa jest także zabezpieczenie dostaw z wielu kierunków.

Pierwszy etap budowy swojego terminalu LNG w portowym mieście Paldiski ukończyli z kolei Estończycy. Budowę prowadzi firma Pakrineeme Sadam, która zapewnia, że inwestycja przebiega zgodnie z planem. Wykonano już połączenie gazociągu z tłocznią oraz miejsce cumowania tankowca. Pierwszy etap obejmował także wykonanie połączenia z rurociągiem Balticconnector oraz wynajem pływającego terminalu FSRU.

Łotysze jeszcze bardziej zaostrzają kurs wobec Kremla

Projekt jest prowadzony wspólnie z Finami. Budują go firmy Alexela i Infortar. Z kolei fińska Gasgrid dzierżawi statek od przedsiębiorstwa Excelerate Energy. Jednostka jest na tyle duża, że zaspokoi nie tylko potrzeby surowcowe Estonii i Finlandii, ale umożliwi także eksport surowca. Gazem z Paldiski zainteresowani są także Łotysze. Inwestycja ma zostać zakończona w IV kwartale 2023 r.

Skip to content