Podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EWP), europejskie państwa solidarnie wsparły Mołdawię. Zadeklarowały też pomoc w uniezależnieniu się od Rosji.
W trakcie spotkania omawiano problemy dotyczące pokoju, bezpieczeństwa oraz energetyki. W konferencji brali udział m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
EWP to organizacja międzynarodowa wspierająca współpracę państw Europy, wyznających wspólne wartości takie jak demokracja czy rządy prawa. Gospodarzem tegorocznego szczytu na zamku Mimi w Bulboace była Mołdawia. W spotkaniu uczestniczyło 47 szefów państw i rządów.
Łukaszenka – czy to już koniec?
Mołdawia jest jednym z krajów, ostatnimi czasy, najbardziej nękanych przez Rosję. Według prezydenta Zełenskiego jest właśnie tym państwem, które Kreml chce rozerwać na kawałki, dlatego nie ma dla niego alternatywy poza wstąpieniem do Unii Europejskiej oraz NATO.
Sankcje za destabilizację Mołdawii
Równolegle weszły w życie sankcje unijne za destabilizację Mołdawii. Sankcjami objęto osoby z Rosji i Mołdawii, które działały na szkodę tego kraju. Są to głównie politycy prorosyjskiej partii Szor, ale także zastępca szefa Głównego Inspektoratu Policji, który współorganizował antyzachodnie protesty w zeszłym roku.
Kreml stara się destabilizować Mołdawię jak tylko może. Głównie poprzez protesty społeczne, groźbę zamachu stanu czy narzucając drakońskie ceny za surowce. Za rosyjski gaz Mołdawia płaci obecnie ponad dwa razy więcej niż na rynku. Podczas, gdy na giełdach cena gazu to 280 dolarów za 1000 m3, Kiszyniów płaci Gazpromowi 568 dolarów za 1000 m3 błękitnego paliwa.
Kraje bałtyckie chcą Ukrainy w UE i NATO
Nasz kraj zdecydował się także na konkretną pomoc dla Mołdawii. Polska wysłała sześć samolotów transportowych ze sprzętem, na użytek tamtejszego ministerstwa spraw wewnętrznych. Resort otrzymał hełmy, kamizelki taktyczne oraz komplety ochronne. Polacy szkolą także tamtejszych antyterrorystów.
Na czas trwania szczytu Mołdawia zamknęła przestrzeń powietrzną nad krajem. Europa dokłada wszelkich starań, aby pomóc temu najbiedniejszemu krajowi na kontynencie, by mógł zmierzyć się z hybrydowymi zagrożeniami ze strony Rosji. Europejscy partnerzy potwierdzili swoją obecnością euroatlantyckie aspiracje Mołdawii i oderwanie się kraju ze strefy rosyjskich wpływów.
fot. twitter/@MDAmbEU