Autor: dr Tomasz Teluk

PKN Orlen chce kupić rafinerię w Niemczech

Podziel się tym wpisem:

Państwowych gigant naftowy jest zainteresowany kupnem rafinerii PCK Swchwedt. Narodowy czempion chciałby przejąć udziały należące dotąd do rosyjskiego Rosnieftu.

Płocka spółka poinformowała, że chce kupić pakiet kontrolny niemieckiej spółki. Zainteresowani byliby także Niemcy. Dotychczas współwłaścicielem zakładu był rosyjski państwowy koncern Rosnieft. Jednak wskutek sankcji po wybuchu wojny na Ukrainie, Niemcy ustanowili zarząd komisaryczny nad spółką.

Orlen informuje, że dzięki transakcji ropa naftowa mogłaby trafiać do rafinerii droga morską poprzez terminali w Gdańsku i rodzimym systemem rurociągowym. Oba kraje dążą do wyeliminowania z rynku Rosji. Import rosyjskiej ropy będzie zakazany od grudnia.

Co ciekawe, rafineria w Schwedt zaopatruje nie tylko rynek niemiecki, ale także polski.

Zagrożenie ubóstwem większe w Hiszpanii i we Włoszech niż w krajach V4

Obecnie rząd niemiec przejął kontrolę nad oddziałem rosyjskiej spółki. Firmą kieruje zarząd Federalnej Agencji ds. Sieci. Rafineria odpowiada za 12 proc. tamtejszego rynku i jest czwartym co do wielkości zakładem w kraju. Zarząd zewnętrzny ma zredukować ryzyko zagrożenia dostaw energii i szantażu energetycznego. Państwo przejęło rafinerię na podstawie przepisów o bezpieczeństwo na tym rynku.

Do tej pory rafineria korzystała z ropy przesyłanem ropociągiem Przyjaźń. Teraz alternatywę zaproponowała strona polska, musiałaby stać się jednak współwłaścicielem rafinerii. Przez terminal w Gdańsku, który posiada przepustowość rządu 36 mln ton rocznie, mógłby zarezerwować moce rzędu 9 mln ton właśnie na potrzeby tego konkretnego projektu – podaje Reuters.

Rosnieft jest spółką, w której 40 proc. posiada państwo rosyjskie i jest kierowana przez jednego z najbliższych współpracowników Władmira Putina – Igora Sieczyna, który w przeszłości był także wicepremierem Federacji Rosyjskiej. PKN Orlen posiada umowę z Rosnieftem, która obowiązuje do końca tego roku. Wcześniej ze współpracy z Rosjanami wycofali się m.in. Brytyjczycy. Po zakończeniu importu z Rosji, Polska będzie kupowała ropę z Arabii Saudyjskiej, Stanów Zjednoczonych, Afryki i Norwegii.

fot. Shutterstock/OleksSH

Skip to content