„Polska silniejsza niż kiedykolwiek”. „Die Welt”: to wyzwanie dla Brukseli

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Zdaniem niemieckiego dziennika „Die Welt”, „Polska jest silna jak nigdy dotąd, a wojna na Ukrainie sprawiła, że stała się centralnym graczem w polityce europejskiej”. „To z kolei stanowi wyzwanie dla Brukseli” – dodaje dziennik.

„Rzadko kiedy wywiady polityków w polskich magazynach informacyjnych wywołują echa poza granicami kraju. Ale kiedy Jarosław Kaczyński rozmawia z prasą, dyplomaci w Brukseli czy Berlinie też uważnie czytają. Bo to, co mówi lider narodowo-konserwatywnej partii rządzącej PiS i najpotężniejszy polityk w kraju, często jest nie tylko prowokacyjne, ale ma też charakter wyznaczający trendy w polskiej polityce” – zauważa gazeta.

„Takie tony, jak te (…) nie są niczym nowym. Nowością są jednak warunki ramowe: Polska – i Kaczyński ma w tym względzie rzeczywiście rację – jest silna jak nigdy dotąd. Wojna Rosji na Ukrainie sprawiła, że Polska, państwo frontowe, stała się centralnym aktorem w polityce europejskiej”.

14 lat od agresji Rosji na Gruzję. Pamiętne przemówienie prezydenta Polski

„To z kolei stawia przed Brukselą wyzwania”, bowiem Polska z 38 milionami mieszkańców „jest jednym z największych krajów UE. Z potężną armią, która wkrótce będzie największa w Europie, Polska zabezpieczy wschodnią flankę NATO” – pisze „Welt”.

Strategiczny partner Europy Centralnej

„Polska wyrosła na centralnego partnera polityki bezpieczeństwa USA w Europie” – powiedział w rozmowie z „Die Welt” warszawski szef amerykańskiego think tanku German Marshall Fund Michał Baranowski.

Nie pozostanie to bez konsekwencji dla międzynarodowej pozycji Polski. Polska gospodarka również rozwija się dynamicznie, w niektórych przypadkach rośnie o ponad 5 procent rocznie. A kraj ten jest prawie niezależny energetycznie od Rosji, ma terminal skroplonego gazu ziemnego na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, otwiera w tym roku gazociąg, którym będzie sprowadzany gaz z Norwegii do Europy Środkowej, a także wchodzi w energetykę jądrową.

„Wszystko to są tak naprawdę warunki wstępne do zajęcia pozycji formacyjnej w UE” – podkreśla niemiecka gazeta.

WOT przeszkoli pracowników Poczty Polskiej

Najwyraźniej KE nie znalazła jeszcze odpowiedzi na pytanie, jaką rolę można przypisać Polsce. „W każdym razie traktuje Warszawę inaczej niż Budapeszt. Uruchomiła przeciwko Węgrom tzw. mechanizm praworządności. (…) Polska natomiast została oszczędzona” – pisze „Welt”.

PAP

fot. twitter/

Skip to content