Rosja wchłania Białoruś

Autor: dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Rosja i Białoruś zatwierdzili kolejne 16 wspólnych projektów, które mają zacieśnić więzi Państwa Związkowego. Oznacza to, ze Rosja powoli wchłania swojego zachodniego sąsiada.

Po rozmieszczeniu rosyjskich wojsk na Białorusi i wciągnięcie Mińska w wojnę z Ukrainą, Kreml coraz bardziej uzależnia Łukaszenkę gospodarczo. Białoruś ponosi konsekwencje gospodarcze swoich decyzji i jest objęta częściowymi sankcjami gospodarczymi z tego powodu.

Moskwa za pomocą kolejnych projektów gospodarczych, stara się coraz bardziej pogłębić izolację Białorusi i uzależnić ją od siebie. W ramach Związku Białorusi i Rosji (ZBiR), realizowanych jest 28 wspólnych projektów gospodarczych. Teraz doszło kolejnych 16, o wartości 3 mld rubli białoruskich. Projekty dotyczą współpracy w zakresie przemysłu ciężkiego, wojskowego, elektroniki, energetyki jądrowej a nawet eksploracji kosmosu.

Szczególny nacisk jest kładziony na współpracę wojskową. Rosja obiecała Białorusi broń jądrową. Oba kraje wspólnie działają w zakresie cyberbezpieczeństwa. Pracują także nad bezpieczeństwem granic, bo to, czego teraz obawia się Białoruś, to ataki grup militarnych, które chciałyby obalić reżim Łukaszenki.

Rosja wywierała wpływy w UE przez organizacje ekologiczne

Zbrojny atak na Białoruś?

Białoruska Izba Reprezentantów pracuje nad wdrożeniem nowego prawa, które uznaje, że atak takich grup z terytorium innego państwa, będzie uznany za atak zbrojny na kraj. Ma to oczywiście związek z wypadami z terytorium Ukrainy na tereny rosyjskie, do których przyznają się rosyjskie oddziały antyputinowskie. Rosja chciałaby, aby Białoruś znalazła się w stanie wojny z Ukrainą.

Taką najbardziej znaną organizacją, która mogłaby zaszkodzić Łukaszence jest Pułk Kalinouskiego, ochotniczy oddział złożony z Białorusinów, który walczy na Ukrainie. Po ostatnim spotkaniu z przywódczynią opozycji Swietłaną Cichanouską, żołnierze złożyli oświadczenie, że Białoruś można wyzwolić tylko siłą, a oni są w stanie tego dokonać.

Łukaszenka – czy to już koniec?

„Tylko razem możemy wyzwolić Białoruś. Musimy porozmawiać i zjednoczyć się. Każdy pracuje we własnym kierunku. Dziś żołnierze pułku walczą nie tylko o Ukrainę, ale także o wolną Białoruś. Wspieramy ich pracę i wszystkich, którzy kontynuują walkę. Podziękowałam ochotnikom za ich bohaterstwo. Mamy wspólny cel – wolną, niepodległą i demokratyczną Białoruś” – stwierdziła po spotkaniu Cichanouska.  

fot. twitter/@nexta_tv

Skip to content