Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Rosjanie wkrótce bez wiz w strefie Schengen?

Podziel się tym wpisem:

Coraz więcej państw opowiada się za przestaniem wydawania wiz Rosjanom.

Początkowo dyskusję na temat zaprzestania wydawania wiz obywatelom Rosji otworzyły kraje bałtyckie. Powodowane to było faktem, że mimo deklaracji wiele państw zachodnich wpuszczało Rosjan do siebie bez żadnych ograniczeń. Rosyjski można było usłyszeć na większości plaż Morza Śródziemnego.

Litwa, Łotwa i Estonia wezwały więc Brukselę do podjęcia decyzji o niewydawaniu wiz unijnych obywatelom rosyjskim. Wymienione kraje zaprzestały wydawania takich dokumentów, a Łotwa i Estonia zaczęły wydalać z kraju osoby np. dziennikarzy, którzy przebywali w tych krajach na podstawie wiz turystycznych.

Rosja czy Sowiety? Czyli ciąg dalszy sporów o istotę imperializmu rosyjskiego

Do zwiększenia obostrzeń dla Rosjan wezwał prezydent Łotwy Egils Levits. – Poprzednie rządy prowadziły handel zezwoleniami na pobyt i były niebywale hojne w wydawaniu zezwoleń na pobyt obywatelom rosyjskim. Kryły się za tym jedynie interesy pewnych biznesmenów i polityków. W rezultacie stworzono zagrożenia dla bezpieczeństwa i wspierano dwujęzyczność. Nadszedł czas, by zrewidować skutki tej chybionej i niebezpiecznej polityki – powiedział Levits.

Takiego zakazu chcą także Polacy, Czesi, Słowacy i Duńczycy. Prace nad odpowiednim projektem opracowuje strona polska. Byłoby to rozszerzenie obowiązujących sankcji. Potrzebna jest jednak zgoda wszystkich krajów UE. Natomiast przeciwne temu są Niemcy, Francja i Holandia. Sytuacja pokazuje faktyczny podział UE w kwestii wojny na Ukrainie. Polska przestała wydawać wizy Rosjanom już kilka miesięcy temu. Podobnie postępują Czesi. Do pomysłu przychyla się także Finlandia.

Do podjęcia takiego kroku zachęcają Europejczyków władze Ukrainy. W opinii Ukraińców, taki zakaz uderzy w zwykłych obywateli i może być zarzewiem buntu przeciwko władzy. Dyskusja na ten temat odbędzie się już wkrótce na forum unijnym. Zainicjują ją Czesi, którzy przewodniczą obecnie w Brukseli. Zakaz ma dotyczyć także Białorusinów. Zezwolenia mają dotyczyć jedynie wyjątków: sytuacji losowych, pogrzebu czy nagłej potrzeby.

Estonia i Finlandia zamkną Bałtyk przed Rosją?

Debatę w Parlamencie Europejskim zapowiedział Jan Lipavsky, szef czeskiego MSZ. Propozycja będzie dyskutowana na spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych, które odbędzie się w końcu sierpnia w Pradze. Według Czech obywatele Rosyjscy na terenie Unii mogą prowadzić działania dywersyjne i wywiadowcze. UE nie może być supermarketem dla wszystkich, także tych, którzy popierają wojnę i terror – uważają Czesi.

fot. pixabay/user32212

Skip to content