Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Litewski nadawca publiczny uruchamia stronę w języku polskim

Autor: Natalia Matiaszczyk
Podziel się tym wpisem:

LRT czyli litewski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny uruchomił dziś fanpage na Facebooku z informacjami po polsku.

Zgodnie z zapowiedzią planowane są codzienne audycje informacyjne „Santara”, podcasty „Polski meet” oraz program telewizyjny „Jak się masz, sąsiedzie?”. Wszystkie programy prowadzone będą w języku polskim.

Co więcej, portal lrt.lt poinformował, iż wychodząc na wprost oczekiwaniom swoich czytelników, w tym mieszkających na Litwie Polaków, zdecydowano o uruchomieniu zakładki w języku polskim. Wiadomości z Litwy i o Litwie w tym aktualności ze świata polityki, kultury, a także z życia mieszkańców Wileńszczyzny będą dostępne po polsku.

Polacy są największą mniejszością narodową na Litwie. Według spisu powszechnego z 2011 roku jest ich ponad 200 tysięcy. Uruchomienie programów w języku polskim przez LRT to kolejny w ostatnim czasie przykład polepszania się relacji polsko-litewskich. W ubiegłym tygodniu prezydent Litwy Gitanas Nauseda podpisał ustawę, która legalizuje pisownię nielitewskich nazwisk alfabetem łacińskim, czyli zezwala na używanie liter „w”, „q” i „x”, których nie ma w litewskim alfabecie. Dodatkowo po wejściu w życie ustawy można będzie używać w pisowni nazwisk dwuznaków, na przykład „cz” albo „sz”.

Autor: Natalia Matiaszczyk

Skip to content