3 maja w Warszawie odbędzie się szczyt prezydentów Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy

Podziel się tym wpisem:

– Tego roku święto Konstytucji 3 maja będzie mieć zupełnie wyjątkowy charakter. W 230. rocznicę jej uchwalenia do Warszawy przyjadą na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy prezydenci Estonii, Łotwy, Litwy oraz Ukrainy – powiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Minister w Kancelarii Prezydenta RP zaznaczył, że 3 maja swoje święto będą obchodzić Polska i Litwa, „czego świadectwem jest wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej oraz Sejmu Republiki Litewskiej połączone z wystąpieniem prezydentów Polski i Litwy”.

– To także dzień, w którym prezydenci z naszego regionu będą debatować o tym, jak wspólne dziedzictwo wpływa na budowanie dzisiaj relacji w regionie i pomaga razem kształtować przyszłość Europy – stwierdził Wojciech Kolarski na nagraniu zamieszczonym przez KPRP. https://www.youtube.com/embed/RYsh1q4F-GM?feature=oembed

W rozmowie z Polską Agencją Prasową minister zaznaczył, że wyrazem wspólnego celebrowania rocznicy przez Polskę i Litwę będzie „dwustronna wizyta Prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy z małżonką w Warszawie, do której dojdzie w niedzielę 2 maja”. Wtedy też, w Belwederze dojdzie do spotkania polskiej i litewskiej pary prezydenckiej.

Rozmowy o wspólnocie wartości

Andrzej Duda, Gitanas Nausėda, Kersti Kaljulaid, Egils Levits oraz Wołodymyr Zełenski – prezydenci Polski, Litwy, Estonii, Łotwy i Ukrainy – spotkają się 3 maja w południe na Zamku Królewskim. Przywódcy podpiszą wspólną deklarację z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, później rozpocznie się ich debata, w której poruszą m.in. tematykę „obecnej współpracy, wspólnocie wartości i wspólnej wizji Europy w kontekście wydarzeń, które mają obecnie miejsce na kontynencie”.

Następnie, jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, Andrzej Duda odbędzie dwie bilateralne rozmowy: z Prezydentem Ukrainy Wolodymyrem Zełenskim oraz z Prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem, z kolei 4 maja odbędzie się oficjalna wizyta dwustronna wizyta prezydent Estonii w Polsce.

Źródło: KPRP

Skip to content