Atlas Wyszehradzki – unikalne dzieło polskich kartografów

Podziel się tym wpisem:

„Atlas Wyszehradzki” to unikalne w skali europejskiej wydawnictwo będące wspólnym dziełem dwóch instytucji: Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka oraz Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Składa się ono z 50 rozdziałów w języku polskim i angielskim, przygotowanych przez ponad 40 autorów, kartografów i redaktorów, pracowników PAN i czołowych polskich uniwersytetów pod redakcją profesorów Przemysława Śleszyńskiego i Konrada Czapiewskiego.

Licząca ponad 300 stron publikacja, wydana pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego, jest doskonałym zwieńczeniem obchodów 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej. Oblicza się, że w tych latach ukazało się około 300 książek na temat Grupy V4, ale atlasu wśród nich nie było.

„Nigdzie nie znajdziemy takiej monografii”

Wspomniane wydawnictwo, sporządzone według najlepszych założeń szwedzkiej szkoły kartograficznej, łączy w sobie wielość rozmaitych map z syntetycznym opisem zagadnień geopolitycznych, społecznych, ekonomicznych, demograficznych, kulturalnych, religijnych, przyrodniczych, historycznychetc.

Jak pisze prof. Maciej Szymanowski, dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka: „W dobie ogólnodostępnej wiedzy z Internetu obszerna publikacja książkowa dotycząca państw V4 w formie atlasu wydaje się pozornie niepotrzebna. Nie da się jednak ukryć, że nigdzie nie znajdziemy tak dobrej, zweryfikowanej (sic!) i skondensowanej dawki wiedzy, jak w tej pięknie wydanej monografii.”

„Przegląd najważniejszych kwestii” dot. Wyszehradu

Podczas prezentacji online wspomnianego atlasu wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, podsumowując 30-lecie Grupy Wyszehradzkiej, powiedział: „W pierwszej połowie z tych 30 lat nasze kraje skupiły się na wejściu do europejskich struktur gospodarczych i północnoatlantyckich struktur bezpieczeństwa i to wspólnie się nam udało, co jest podstawowym sukcesem tego piętnastolecia. Drugie 15 lat to wspólne zabieganie o interesy regionu zarówno w Unii Europejskiej, jak i w NATO, oraz szukanie wspólnego mianownika i tych rzeczy, które łączą nasze kraje. Potrafimy również uczciwie przyznawać, że są kwestie, które nas dzielą. Żeby te różnice lepiej zrozumieć i aby lepiej poszukiwać punktów wspólnych, warto zapoznać się z Atlasem Wyszehradzkim, który jest doskonałym materiałem umożliwiającym dokonanie szybkiego, zajmującego dwa, trzy wieczory, przeglądu najważniejszych kwestii”.

Lektura obowiązkowa

Inny z gości Klubu F, który zorganizował wspomnianą prezentację, historyk i redaktor naczelny węgierskiego tygodnika „Mandiner” Zoltán Szalai nie ukrywał, iż jest pod wrażeniem pracy, jaką wykonali polscy kartografowie. Stwierdził, że Atlas Wyszehradzki jest nie tylko doskonałym źródłem popularno-naukowym dotyczącym geografii czy historii, lecz także wiedzy dotyczącej poszczególnych zagadnień, np. urbanizacji naszego regionu.

Jedynym słowem, jest to lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce się na serio zajmować problematyką związaną z Grupą Wyszehradzką.

Skip to content