Podczas telefonicznej rozmowy prezydenci Polski i Węgier – Andrzej Duda i János Áder – dyskutowali m.in. o Trójmorzu. Politycy wyrazili nadzieję, że nadchodzący szczyt Inicjatywy „będzie miał wymiar strategiczny dla dalszego rozwoju współpracy pomiędzy Trójmorzem a Unią Europejską oraz Stanami Zjednoczonymi”.
Okazją do rozmowy był Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Pierwotnie Andrzej Duda i János Áder mieli się spotkać w małopolskiej Bochni, jak podkreśla Kancelaria Prezydenta, „mieście symbolicznym dla relacji polsko-węgierskich ze względu na św. Kingę oraz położenie miasta na średniowiecznym szlaku, biegnącym z Węgier nad Morze Bałtyckie”. Przeszkodziła im jednak sytuacja epidemiologiczna.
Rozmowa o walce z pandemią
To właśnie pandemia koronowirusa była jednym z tematów prezydenckiej rozmowy. Politycy rozmawiali o profilaktyce, ale też szansach na zminimalizowanie gospodarczych skutków wprowadzanych z uwagi na COVID-19 obostrzeń.
„Prezydenci Duda i Áder uzgodnili, że Warszawa i Budapeszt będą ściśle współpracować w celu nadania silnego impulsu rozwojowego dla gospodarki Polski i Węgier od momentu wygasania oraz po zakończeniu pandemii” – informuje Kancelaria Prezydenta RP.
Współpraca Warszawy z Budapesztem
Prezydenci poruszyli też kwestię współpracy regionalnej oraz w ramach organizacji międzynarodowych. Zwrócili uwagę na Szczyt Inicjatywy Trójmorza, który odbędzie się latem w bułgarskiej Sofii. Obaj liczą, że wydarzenie będzie miało „wymiar strategiczny dla dalszego rozwoju współpracy pomiędzy Trójmorzem a Unią Europejską oraz Stanami Zjednoczonymi”.
Andrzej Duda i János Áder wskazali też na rolę Grupy Wyszehradzkiej w regionie. Zgodzili się, że V4 to „jeden z filarów polityki regionalnej zarówno Polski, jak i Węgier”, wzmacniający więzi pomiędzy Warszawą a Budapesztem.
„Deklaracja o ustanowieniu 23 marca Dniem Przyjaźni obu narodów została przyjęta 12 marca 2007 r. na mocy jednomyślnej decyzji wszystkich członków Parlamentu Węgier. Cztery dni później, 16 marca 2007 r. taką uchwałę przez aklamację podjął Sejm RP” – przypomina Kancelaria Prezydenta.
Fot. Jakub Szymczuk/KPRP