Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Już niedługo Papież odwiedzi Węgry i Słowację

Autor: Dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Dużymi krokami zbliża się kolejna pielgrzymka Franciszka. Ojciec Święty zawita wpierw do Budapesztu, gdzie trwa Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny.

Wizyta następcy św. Piotra jest oczekiwana w obu krajach z napięciem. W zeszłą niedzielę Kongres otworzył kardynał Angelo Banasco, przewodniczący Rady Konfederacji Episkopatów Europy. Podczas uroczystej niedzielnej mszy św. do pierwszej komunii przystąpiło jednocześnie 1200 dzieci. Obecny był premier Viktor Orban i prezydent Janos Ader wraz z rodzinami.

Na różne programy Kongresu zarejestrowało się ponad 200 tys. osób, natomiast na samą eucharystię z papieżem – 75 tys. Organizatorzy spodziewają się jednak co najmniej 100 tys. wiernych. Papież przybędzie ostatniego dnia trwania Kongresu – 12 września. – To będą dni naznaczone przez adorację i modlitwę w sercu Europy – powiedział Ojciec Święty.

Po Budapeszcie – Bratysława

Następnie Franciszek uda się do Bratysławy. Na Słowacji odwiedzi także Preszów, Koszyce i Szasztin. Ostatnia papieska pielgrzymka do tego miała miejsce w 2003 r. W Bratysławie papież spotka się z prezydentem kraju. W katedrze św. Marcina odbędzie się zaś spotkanie z przedstawicielami kleru.

Pielgrzymka zakończy się 15 września w narodowym sanktuarium maryjnym w Szasztinie.  Słowacy będą modlili się o pojednanie. W społeczeństwie pojawiło się w ostatniej dekadzie sporo podziałów politycznych. Problemy nie ominęły także Kościoła. Spory wewnątrz wspólnoty dotyczyły obsadzania stanowisk kościelnych i zarządzania majątkiem.

Skip to content