Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Kartka z kalendarza. 1 V 1961 – Powstanie KGHM

Autor: Dr Tomasz Sińczak
Podziel się tym wpisem:
KGHM Polska Miedź S.A. jest jednym z najważniejszych polskich podmiotów gospodarczych. Daje utrzymanie pod stu tysiącom ludzi, w firmie pracuje zaś ponad osiemnaście tysięcy pracowników. Ta wielka strategiczna spółka skarbu państwa zajmuje się produkcją miedzi rafinowanej i walcówki miedzianej, srebra rafinowanego, inwestuje w wydobycie i obróbkę metali ziem rzadkich, złota i … soli. W rocznicę powstania tej SSSP przypominamy ciekawą historię jej początków. 
Powstanie zakładów i historia pewnego geologa 

W 1951 roku rozpoczęto budowę położonej w Legnicy Huty Miedzi, która miała za zadanie wytapiać miedź z surowca wydobywanego w dolnośląskim zagłębiu miedziowym. Sześć lat później pod Lubinem i w okolicach Polkowic inżynier Jan Wyżykowski (na zdjęciu) odkrył pokłady rudy miedzi. Kwestia ich wydobycia i obróbki miała stać się kwestią czasu. Ambitny badacz odkrył złoże o zawartości 1,40% rudy na głębokości 655 – 658 m. Sukces poszukiwań był też osobistym sukcesem Wyżykowskiego, który kontynuował uparcie badania mimo oporu swoich przeciwników. Pomysły inżyniera negowano podając argument, że wcześniejsze, prowadzone jeszcze przez Niemców, odwierty nie przyniosły w tym rejonie rezultatów.  

Powstanie Zakładów Górniczych „Lubin”

Dwa lata później powołano Zakłady Górnicze „Lubin”. Od powołania Zakładów w grudniu 1959 roku do początku ich budowy minęło ledwie kilka dni. 1 stycznia 1960 roku ruszyły prace budowlane. W Lubinie pierwszą tonę miedzi wydobyto wprawdzie dopiero 20 marca 1963 roku, ale Zakłady w 1961 roku stały się fundamentem nowego tworu – Kombinatu Górniczo – Hutniczego Miedzi, co uznaje się za początek historii dzisiejszej spółki. Kombinat miał za zadanie koordynować proce powstawania kolejnych kopalń i hut oraz zakładów pomocniczych i olbrzymiego zaplecza socjalnego. 

Współczesność – sukces i ekologia 

Dziś KGHM może się pochwalić wzrostem produkcji i przychodów, a także rekordowy wynik operacyjny. Do osiągnięć spółki zaliczyć można także solidny wynik netto – Grupa Kapitałowa KGHM zakończyła 2021 rok z najwyższą w historii wartością skorygowanej EBITDA w wysokości ponad dziesięciu miliardów złotych. W 2021 roku Zarząd spółki wprowadził też własną politykę klimatyczną opartą na zasadach 4e, co należy rozumieć jako: elastyczność, efektywność, ekologię i e-przemysł. Spółka pełną parą ruszyła też w kierunku projektów związanych z energetyką jądrową dzięki umowie z firmą NuScale Power zajmującą się produkcją małych reaktorów jądrowych. 

Skip to content