Kartka z kalendarza. 11 kwietnia – Niemcy publikują informację o Zbrodni Katyńskiej

Podziel się tym wpisem:

11 kwietnia 1943 niemiecka agencja informacyjna Transocean opublikowała informację o odkryciu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w Katyniu. Niemcy starali się jak najbardziej wyeksploatować propagandowo temat Katynia licząc na zwrot polskiego społeczeństwa w kierunku III Rzeszy…

Berlin

Informację o mordach na wojskowych polskich powtórzyło Radio Berlin 13 kwietnia 1943 roku. Dla państw Zachodnich stawało się powoli jasne, że w oficjalnych przekazach mediów niemieckich sprawa Katynia będzie mocno eksploatowana w celu zaszkodzenia relacjom państw koalicji antyhitlerowskiej. W istocie Goebbels liczył na zainteresowanie sprawą Polaków żyjących w okupowanym kraju i wzbudzenie w nich antysowieckich nastrojów. Już 17 kwietnia 1943 roku Ilustrowany Kurier Polski – jedna z oficjalnych gazet wydawanych w Generalnym Gubernatorstwie dla Polaków opublikował obszerny materiał zatytułowany „Oficerowie polscy ofiarami okrucieństw bolszewickich”.

Komisja

W celu pokazania swojej dobrej woli Niemcy pozwolili na pracę Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, który miałby pomóc w identyfikacji ofiar i ekshumacjach ciał. Niezależnie od Rzeszy z prośbą do MCK o działanie zwrócił się też gen. Sikorski. Czerwony Krzyż był skłonny do rozpoczęcia prac pod warunkiem zgody wszystkich zainteresowanych, w tym, Związku Sowieckiego. Ponieważ Sowieci nie byli skłonni do współpracy. Niemcy powołali Międzynarodową Komisję Lekarską złożoną głównie z przedstawicieli państw Osi i krajów neutralnych.

Zachód

Zachodni sojusznicy Polski znali prawdę o zbrodni, ale poświęcili ją ze względu na geostrategiczne interesy. Utrzymanie Moskwy w sojuszu przeciw Hitlerowi i dbanie o to, by nie starał się o żaden osobny pokój z III Rzeszą było ważniejsze. Sowieci z ogromnym wysiłkiem dzień po dniu przybliżali dzień zwycięstwa nad III Rzeszą. Zachowanie pierwotnych celów, z jakimi mocarstwa Zachodnie przystępowały do wojny było nie do utrzymania. Ustępstwa na rzecz Sowietów w Europie Środkowej i „ślepota” w sprawie Katynia wynikały zatem z zimnej kalkulacji.

Skip to content