Autor: Tomasz Sińczak

Kartka z kalendarza. 12 VIII 1121 – Bitwa pod Didgori i zwycięstwo pod Tbilisi

Podziel się tym wpisem:

Gruzja od wieków leżała na kolizyjnym kursie między różnymi potężnymi siłami próbującymi rozgrywać tę newralgiczną część styku Europy i Azji. Gruzję i jej dzielną i bitną arystokrację próbowali przeciągnąć na swoją stronę, Rzymianie, Partowie, Sasanidzi i Arabowie. Kraj ciągle musiał walczyć o swoją niepodległość. Kolejne państwa gruzińskie stanowiły oś sporu między mocarstwami oraz utrudniały ich imperialne plany. 12 sierpnia 1121 roku, prawie pięćdziesiąt kilometrów na zachód od dzisiejszej stolicy Gruzji, doszło do bitwy, która położyła kres tureckiemu panowaniu w gruzińskiej stolicy. Gruzini dowodzeni przez króla Dawida IV Budowniczego (1089 – 1125) odnieśli wspaniały sukces, co zmieniło historię tego kraju i stało się symbolem ich dążeń do niepodległości. Zwycięstwo pozwoliło na zdobycie Tbilisi.

Gruzja krnąbrnym lennikiem

Już wcześniej państwa gruzińskie były lennikami swoich potężnych sąsiadów. Zachodnia Gruzja zwana wcześniej Lazyką i wschodnia zwana Iberią służyły odpowiednio Cesarstwu i Iranowi. Po podboju arabskim wielkie połacie Bliskiego Wschodu i Kaukazu znalazły się pod panowaniem muzułmanów. Gruzini, od czasów świętej Nino schrystianizowani, nie poddali się presji. Od lat osiemdziesiątych XI wieku płacili trybut Turkom, ale nie chcieli się im trwale podporządkować. Dawid obserwował kłopoty muzułmanów wynikające z wielkiej wyprawy łacińskiego rycerstwa, która przeszła do historii jako krucjata. Dawid Budowniczy, wielki orędownik wiary i symbol oporu przed islamizacją postanowił wykorzystać nadarzającą się okazję i uderzyć. Już zimą z 1120 na 1121 roku najeżdżał z powodzeniem tureckie pozycje i zadawał wrogowi znaczące straty. Choć wojska Dawida słynęły ze swojej waleczności to państwo gruzińskiego monarchy pozostawało krajem o wysokiej tolerancji dla różnych kultur i wyznań.

Bitwa pod Didgori

Sułtan nie zamierzał jednak odpuścić i uderzył na Dawida wielkimi siłami. Wojska muzułmanów zgromadziły się pod szczytem Didgori w połowie sierpnia 1121 roku. Dawid miał prosić o rozmowy z arystokracją seldżucką i wysłał na miejsce dwie setki swoich najlepszych jeźdźców, którzy mieli podjąć rozmowy. Niespodziewanie jednak zaatakowali arystokratów seldżuckich w obozie. Szybko wśród muzułmanów wybuchła panika. Dawid uderzył na wojska sułtana pogrążone w panicznej bieganinie i po kilkugodzinnej walce zwyciężył. Dawid nie chciał zakończyć rozprawy z Turkami i szybko podążył pod Tbilisi gdzie rozbił siły znienawidzonego wroga i uwolnił miasto, które od tej pory stało się nową stolicą Gruzji.

Skip to content