Kartka z kalendarza. 14 XI 1885 – Wojna serbsko – bułgarska

Autor: dr Tomasz Sińczak
Podziel się tym wpisem:

Wraz z coraz to szybciej postępującą atrofią Imperium Osmańskiego kolejne narody Bałkanów poczynały sobie coraz to śmielej. Odrodzone po stuleciach zaboru wciąż rywalizowały z sobą o kolejne części dawnego osmańskiego władztwa. Szybko kazało się, że dawna wspólnota i poczucie walki z wspólnym wrogiem ustąpiły miejsca rywalizacji o ziemię i wpływy. Granice nie były łatwe do wyznaczenia nawet arbitraże europejskich mocarstw nie były w stanie zasypać wzajemnych animozji sięgających czasem czasów bizantyjskich. Dodatkowym problemem byłą też złożona mozaika etniczna niemal każdego spornego rejonu na Bałkanach. Gdy Bułgaria połączyła się z Rumelią Wschodnią kończąc pochodzący z okresu osmańskiego sztuczny podział terytorialny urosła w siłę stając się jednym z najsilniejszych państw regionu.

Zaniepokojenie sąsiada

Bułgarka ekspansja terytorialna zaskoczyła jej sąsiadów w tym Serbów. Belgrad zachęcany przez Austro-Węgry wyrażał głośno swoja dezaprobatę wobec unifikacyjnych działań Bułgarów. Podjudzany przez Wiedeń i Budapeszt Belgrad zdecydował się na inwazję na Bułgarię co nastąpiło 14 XI 1885 roku.

Serbskie sukcesy

Z początku Serbowie radzili sobie bardzo dobrze i przełamali opór oddziałów granicznych. Wkrótce wojska Serbskie znalazły się pod Sofią. Wydawało się, że los Bułgarii jest przesądzony. Nic bardziej mylnego. Wojska bułgarskie zajęte ustanawianiem w Rumeli nowych porządków i skoncentrowane celem odparcia ewentualnej agresji tureckiej na południu potrzebowały kilku dni na przegrupowanie i kontruderzenie. Wojska Serbów zostały rozbite pod Sliwnicą. Później Bułgarzy przekroczyli granicę z Serbią. Zwyciężyli zdobywając Pirot i przygotowali się do uderzenia na Nisz. W rezultacie czego Serbowie udali się z prośbą o interwencję do Austro-Węgier. Belgrad całkowicie się skompromitował. 28 XI 1885 wojna bułgarsko-serbska zakończyła się. Serbia uznała zjednoczenie ziem bułgarskich a to samo zmuszone były zrobić też inne państwa w Europie również te których dynastie panujące widziały w silnej bułgarskiej niepodległości głównie rosyjską ekspozyturę na Bałkanach.

Skip to content