Autor: dr Tomasz Sińczak

Kartka z kalendarza. 17 XII 546 – Totila zajmuje Rzym

Podziel się tym wpisem:

Po roku zaciętych walk wódz ostrogotów Totila zajął 17 XII 546 roku Rzym. Ten sukces Ostrogotów był kolejnym rozdziałem w długich i krwawych zmaganiach, jakie stały się udziałem Italii wraz z próbą rekonkwisty, jaką podjęły wojska rzymskie w czasach panowania cesarza Justyniana (527 – 565). Sen o odbudowie Cesarstwa na zachodzie okazał się jednak długim, kosztownym i krwawym spektaklem bez pozytywnego zakończenia. Zniszczona Italia stała się miejscem, w wielu częściach półwyspu, niemal całkowicie zniszczonym i nieprzydatnym z punktu widzenia gospodarczego. Z okazji rocznicy zajęcia Rzymu przez Totilę przypomnimykim byli Ostrogoci i postać samego Totili.

Ostrogoci

Ostrogotami nazywamy plemię germańskie, część ludu Gotów, która odcisnęła duże piętno na historii nie tylko Europy Środkowej i Wschodniej, ale także pozostałej części kontynentu. W III stuleciu wyemigrowali wraz z innymi przedstawicielami swojego ludu z terenów współczesnej Skandynawii i skierowali się na południowy wschód. Zasiedlili duże obszary wschodniej i południowej Ukrainy. W IV stuleciu zostali zepchnięci na zachód przez napierających z głębi Eurazji Hunów. Agresywni koczownicy pobili Gotów, a część z nich siłą włączyli w szeregi swojej plemiennej konfederacji. Po rozpadzie tak zwanego „Imperium Attyli”, czyli huńskiej konfederacji plemiennej, w połowie piątego stulecia zamieszkali na terytorium rzymskiej Panonii. W 488 roku, już po upadku Cesarstwa Zachodniego, zaatakowali Italię rządzoną przez Odoakra. Gdy w 493 roku zwyciężyli zbudowali państwo, które stało się na prawie pół wieku elementem krajobrazu politycznego zachodniej części basenu Morza Śródziemnego. To właśnie przeciwko nim miały ruszyć wojska Justyniana by restytuować władanie Cesarstwa nad Italią.

Totila

Był on królem Ostrogotów panującym w okresie 541 – 552. Został wybrany na króla po serii porażek, jakie spadały na jego lud ze strony Rzymian. Zabrał się energicznie do walki i pokonał wroga w bitwie pod Faenza. Miał zamiar odbić całe terytorium południa Półwyspu. Pozbawione posiłków oddziały cesarskie zamknęły się w twierdzach starając się przeczekać okres ostrogockiej ofensywy. W grudniu 545 roku Totila rozpoczął oblężenie Rzymu. Miasto, choć zubożałe miało ogromne znaczenie symboliczne. Dla wychowanego w bezpośrednim oddziaływaniu kultury rzymskiej Totili pragnienie zawładnięcia miastem było nie do powstrzymania. Wódz po roku zaciętych walk wkroczył do miasta 17 XII 546 roku. Był to początek prawdziwych nieszczęść dla miasta, które miało od tej chwili często przechodzić z rąk do rąk.

Skip to content