Autor: Dr Tomasz Sińczak

Kartka z kalendarza. 2 V 1809 – Bitwa pod Ostrówkiem

Podziel się tym wpisem:
Talenty generała Michała Sokolnickiego są już znane naszym Czytelnikom. W dzisiejszej Kartce z kalendarza przypomnimy kolejny sukces polskiego wodza, który odniósł w nocy z 2 na 3 maja 1809 roku niwecząc próbę zbudowania przeprawy przez Wisłę jaką podjęli Austriacy. Pozwoliło to wojskom Księstwa Warszawskiego odzyskać inicjatywę w wojnie i skutecznie uderzyć na terytoria oderwane przez Austrię w okresie zaborów. 
Plany Austriaków 

 Habsburgów rozpoczęły budowę przeprawy przez Wisłę w Ostrówku. Umocnionego miejsca budowy przeprawy broniło wojsko w liczbie około tysiąca siedmiuset żołnierzy. Austriacy mieli plan przejścia po moście i zaatakowania lewego brzegu Wisły, a finalnie opanowania całego terytorium Księstwa Warszawskiego. 

Inicjatywa Poniatowskiego 

Książe Józef Poniatowski zdecydował o przeprowadzeniu zwiadu w rejonie budowy mostu. Wysłał w tym celu przeciwko Austriakom wojska generała Sokolnickiego, który w trakcie zwiadu zweryfikował liczebność sił wroga w nocy z 30 kwietnia na 1 maja. Po tym zdecydował się na atak na pozycje przeciwnika. Miał do dyspozycji 5 batalionów, sześć szwadronów oraz cztery działa. Wywiązała się niezbyt długa, ale krwawa bitwa. Austriacy początkowo pewni siebie tracili animusz do walki nie widząc szans na odsiecz. Ponadto przypuszczali chyba, że Sokolnicki miał większą liczbę jednostek niż faktycznie mógł rzucić do walki. 

Bilans 

W starciu Polacy stracili około stu siedemdziesięciu poległych i rannych natomiast wojska austriackie straciły ponad pół tysiąca poległych. Około tysiąca Austriaków poddało się Polakom. Finalnie Sokolnicki zniszczył niedokończoną przeprawę przez rzekę i zdobył na wojskach Habsburgów wiele sztuk sprzętu. Szacuje się, że Austriacy stracili około tysiąca sztuk broni ręcznej i kilka dział.  Wojska Austriackie straciły inicjatywę w wojnie, a Polacy  mogli podjąć skuteczne uderzenie w kierunku ziem oderwanych przez Austrię w okresie zaborów. 

Skip to content