Kartka z kalendarza. 2 VI 455 – Zdobycie Rzymu przez Wandalów

Autor: dr Tomasz Sińczak
Podziel się tym wpisem:

Wkroczenie do Rzymu wojsk wandalskich 2 VI 455 uznaje się czasem symbolicznie za jedną z umownych dat upadku Cesarstwa Rzymskiego na zachodzie. Faktycznie grabież jaką zgotowali starej stolicy Cesarstwa germańscy barbarzyńcy spowodowała jej definitywną zapaść, ale była ona tylko częścią długotrwałego procesu pauperyzacji Miasta. W rocznicę tych wydarzeń przypominamy tragedię Rzymu. 
Petroniusz Maksymus 

Widząc niezadowolenie części żołnierzy barbarzyńskiego pochodzenia po zamordowaniu przez Walentyniana III wodza Aecjusza, który był germańskiego pochodzenia, arystokrata Petroniusz Maksymus sprowokował dwóch  przekupnych żołnierzy do zabójstwa cesarza. Dzień po zamachu na Walentyniana przejął purpurę cesarską. By umocnić się na tronie postanowił ożenić się z wdową po Walentynianie – Licynią Eudoksją. Swojego syna zaś ożenił z jej córką Eudokią. Dla Genzeryka władającego, silnym i agresywnym wandalskim państwem w Północnej Afryce był to wygodny pretekst do interwencji w podupadłej stolicy. Ręka Eudokii była, bowiem obiecana jego synowi Hunerykowi. Wandalowie zebrali flotę i wylądowali u ujścia Tybru pod koniec maja 455.

Agonia cesarza

Inwazja Wandalów wywołała w Rzymie prawdziwa panikę. Rozpoczął się eksodus cywilnej ludności z miasta. Dotychczasowego władcę Rzymu opuścili nawet dworzanie. Cesarz chciał się uratować uciekając konno. Podczas ucieczki został rozpoznany przez tłum mieszkańców Rzymu, którzy nie mogli mu wybaczyć, sprowokowania barbarzyńców do wojny i żenującej rejterady. Został zamordowany 31 V 455 roku po czym rozpoczęła się tragedia miasta. 

Tragedia miasta 

Nikt nie dbał o obsadę murów czy zamkniecie bram. W ogólnej panice barbarzyńcy dostali się do miasta bez walki. Przez czternaście dni Wandalowie grabili Rzym. Złupili pałac cesarski i wiele świątyń miasta. Poza setkami dzieł sztuki, uprowadzili także wielu urzędników, którzy mieli wykonywać zadania w ich królestwie w Afryce. Porwali kobiety z rodziny cesarskiej i tysiące zwykłych mieszkańców by uprowadzić ich za morze jako niewolników.  

Skip to content