Autor: Dr Tomasz Sińczak

Kartka z kalendarza. 2 XII 1944 – Wyrok w procesie załogi Majdanka

Podziel się tym wpisem:

W dniach 27 XI – 2 XII 1944 w Lublinie odbył się proces pracowników obozu koncentracyjnego w Majdanku. Ogłoszenie wyroku 2 XII zostało pozytywnie przyjęte przez polską opinię publiczną. Sąd specjalny wydał pięć wyroków śmierci. Wyroki wykonano dnia następnego przez powieszenie. Proces był jednym z wielu dotyczących zbrodniarzy z Majdanka. Część procesów odbywała się w Polsce a część w Niemczech. Obóz w Majdanku był obozem koncentracyjnym i zagłady.

Oskarżeni

Po raz pierwszy w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości proces dotyczył zbrodniarzy wojennych. Budził on wielkie emocje ponieważ znaczna część kraju znajdowała się wciąż pod okupacją niemiecką, a pamięć o zbrodniach wciąż bardzo świeża. Oskarżonym zarzucano między innymi wielokrotne morderstwa, dostarczanie do obu śmiercionośnego cyklonu B, bicie, tortury, gwałty i wymuszenia. Oskarżeni mieli prawo do obrońcy z urzędu. W procesie zeznawało kilkunastu świadków, którzy potwierdzali udział oskarżonych w mordowaniu więźniów. Przed sądem stanęli Anton Thermes kierownik administracji obozowej, Wilhelm Gerstenmeier pracownik administracji obozowej, Hermann Vögel członek załogi, który słynął ze szczególnego okrucieństwa, Theodor Schöllen członek załogi, który poza znęcaniem się specjalizował się w wymuszeniach, Heinz Stalp – obozowy kapo i jego kolega Edmund Pohlmann. Do końca procesu nie dotrwał Pohlmann, który popełnił samobójstwo, przed ogłoszeniem wyroku.

Wyrok

Ogłoszenie wyroku miało miejsce 2 grudnia, wyroki śmierci przez powieszenie wykonano dnia następnego. W kolejnych procesach na ławie oskarżonych stanęło około dwustu pracowników obozowej administracji. Ostatni zbrodniarze sądzeni byli przed sądami zachodnioniemieckimi na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych dwudziestego wieku.

Skip to content