Kartka z kalendarza. 20 października – Powstanie rosyjskiej Marynarki Wojennej

Autor: Dr Tomasz Sińczak
Podziel się tym wpisem:

Od chwili gdy Rosjanie zaczęli zrzucać z siebie jarzmo mongolskiej niewoli stało się dla nich jasne, że perspektywa imperialna, będzie możliwa wraz z chwilą uzyskania dostępu do mórz. Bez tego Rosja nie będzie w stanie prowadzić prawdziwie mocarstwowej polityki. Orężem do prowadzenia polityki na morzach miała być flota. O jej powstaniu marzył ambitny car Piotr – jeden z największych władców z dynastii Romanowów. Piotr w młodości jeździł po zachodnich krajach, dla których rozwój flot był jednym z motorów napędowych ich gospodarek. Zdobyte doświadczenia wykorzystał w Woroneżu zimą z 1695 na 1696 roku.

Piotr i Osmanowie

            Wkrótce po przejęciu władzy od matki w 1694 roku Piotr z wielką energią zaczął się interesować kwestiami wojny z Turcją. Młodemu carowi zależało na odepchnięciu zagrożenia tatarskiego i skutecznym zniszczeniu hegemonii Turcji w basenie Morza Śródziemnego. Podobnie jak wielu jego poprzednikom car marzył o możliwości walki o dostęp do ciepłego morza i w dalszej przyszłości o uzyskanie kontroli nad Konstantynopolem – dawną stolicą Bizancjum, które było traktowane jako mentalny rodzic Moskwy – Trzeciego Rzymu. Car miał jednak zupełnie inną koncepcję walki z Osmanami niż jego poprzednicy. Chciał skutecznie ostrzeliwać pozycje tureckie również ze strony morza. W tym celu postanowił wybudować rosyjską flotę.

Wielka budowa i azowski sukces

            Piotr po pierwszym niepowodzeniu w wyprawie na Azow w 1695 chciał by Rosjanie dysponowali własnymi jednostkami nawodnymi. W tym celu w zimę z 1695 na 1696 przystąpił energicznie do pracy. Sam dawał przykład innym i brał udział w pracach fizycznych. Prace nad budową floty trwały w Woroneżu. Część jednostek została wybudowana przez specjalistów przybyłych z zachodu do Moskwy i przetransportowana drogą lądową do Woroneża, gdzie były montowane. Dzięki determinacji Piotra pod murami Azowa stanęło trzydzieści pełnomorskich okrętów i kilkaset barek transportowych. Dzięki jednoczesnemu uderzeniu Rosjan na Azow ze strony lądu i morza Turcy poddali twierdzę już w lipcu 1696 roku. Decyzja Dumy z 20 X 1696 roku o powołaniu Marynarki Wojennej Imperium Rosyjskiego faktycznie sankcjonowała zainicjowaną przez Piotra decyzję o budowie floty wojennej.

Skip to content