Kartka z kalendarza. 20 VI 1622 – Bitwa pod Höchst 

Autor: dr Tomasz Sińczak
Podziel się tym wpisem:

W wydarzeniem, które na stałe przemodelowało krajobraz polityczny Europy Środkowej w XVII wieku byłą bez wątpienia Wojna Trzydziestoletnia. 20 VI 1622 roku w bitwie pod Höchst wojska Ligii Katolickiej rozbiły siły protestanckie. Wojska protestantów straciły ponad dwa tysiące ludzi. Wielu z nich zginęło nie na skutek działań wojska Ligii Katolickiej, ale z powodu utonięcia w Menie gdy podczas odwrotu wybuchła panika. 
Siły stron 

Wojskami protestanckimi dowodził książę Chrystian Brunszwicki, który dowodził armią liczącą siedemnaście tysięcy ludzi. Ponad połowę jego wojska stanowili piechurzy. Wojskami Ligii Katolickiej dowodził Johan von Tilly, który miał do dyspozycji liczniejszą armię złożoną z dwudziestu tysięcy piechurów i około sześciu tysięcy konnych. 

Niefortunne spotkanie 

Protestanci kierowali się do Hesji i w tym celu musieli skorzystać z przeprawy na rzece Men. Chrystian Brunszwicki nie spodziewał się, że podczas przeprawy zostanie zaskoczony przez armie Tilly’ego. Wojska Ligii Katolickiej wielokrotnie szturmowały pozycje protestantów, którzy ostrzeliwali armię Tilly’ego z dział. Przez kilka godzin nie udało im się złamać oporu znacznie mniej licznej piechoty księcia Chrystian. Wydawało się, że przejście przez rzekę odbędzie się bez komplikacji. Jednak w trakcie odwrotu wybuchła panika. Wielu żołnierzy wpadło do rzeki. Inny tratowali się wzajemnie i spychali z mostu wprost do rzeki.  Panikę nakręcały informacje o rzekomych sukcesach wojsk katolickich. W chaosie podkomendni księcia brunszwickiego pozostawili Lidze cały swój tabor i działa oraz duże ilości zapasów. Wojska Ligii Katolickiej poniosły minimalne starty. 

Skip to content