Autor: dr Tomasz Sińczak

Kartka z kalendarza. 20 VII 1917 – Deklaracja z Korfu

Podziel się tym wpisem:

Do 1915 roku w krajach Ententy sprawnie organizowały się grupy słowiańskich emigrantów z Austro-Węgier. Szczególnie aktywne były grupy południowosłowiańskie. W tym samym roku powstał Komitet Jugosłowiański, który był polityczną reprezentacją tych działaczy, którzy wierzyli, że po niszczącej Europę wojnie, będzie miejsce i czas na zbudowanie wspólnego państwa. Państwa niezależnego od Habsburgów i Osmanów i silnego poprzez zjednoczenie różnych narodów: Chorwatów, Czarnogórców, Serbów i Słoweńców. Komitet miał poparcie zachodnich mocarstw, które z początku bardzo koniunkturalnie, wspierały go w dążeniach do budowy nowego środkowoeuropejskiego państwa. Pierwotnie zachodni politycy widzieli w działaniach komitetu tylko szansę na osłabienie Austro-Węgier, później zaś okazję do trwałego przekonstruowania układu sił w Europie Środkowej.  Dla członków komitetu przyszła Jugosławia miała być wreszcie bezpiecznym portem i gwarancją, że kolejne pokolenia nie będą już ginąć w nieswoich wojnach. 
Do Serbów i Czarnogórców 

Komitet Jugosłowiański zdawał sobie sprawę, że nie ma szans na powojenną odbudowę i stworzenie własnego państwa bez porozumienia z Serbami. Zwalczana więc zawzięcie habsburską propagandę, która zwłaszcza w treściach skierowanych do Chorwatów prezentowała Serbów w bardzo złym świetle. Serbowie byli zainteresowani propozycją komitetu bo liczyli na szybsze zakończenie wojny i możliwość skorzystania z potencjału gospodarczego nowych współobywateli. Mniej entuzjastycznie podchodzili do projektu Czarnogórcy, którzy od wielu lat cieszyli się własnym państwem i skutecznie walczyli z Osmanami. Królestwo Czarnogóry było okupowane przez Austro-Węgry od 1916 roku. 

Korfu 

Do podpisania wspólnej deklaracji doszło 20 VII 1917 roku. Ze strony Komitetu dokument podpisał, zdeklarowany zwolennik antyhabsburskiego kursu, Chorwat Ante Trumbić. Serbię reprezentował natomiast premier Nikola Pašić. Zgodnie z oczekiwaniem strony serbskiej dynastią panującą w nowym państwie miał być serbski ród Karadziordziewiciów. 

Skip to content