Autor: Dr Tomasz Sińczak

Kartka z kalendarza. 21 II 1613 – Michał I Romanow – początek dynastii Romanów

Podziel się tym wpisem:

Michał I był pierwszym władcą Rosji z dynastii Romanów. Jego wybór na władcę państwa i stabilne rządy stały się wstępem do odbudowy pozycji państwa po okresie zapaści zwanym „smutą”. W czasie między końcem panowania Rurykowiczów, a początkiem panowania Romanów Rosja była areną walk o władzę i obcych interwencji. Niechęć do przedstawicieli mocarstw ościennych miała wpływ na wybór cara spośród lokalnej arystokracji. Z rządami Michała wiązano duże nadzieje. Jego decyzje w polityce zagranicznej wytyczyły kierunek ekspansji Moskwy na długie lata. Michał starał się wykorzystywać momenty kłopotów swoich sąsiadów do prowadzenia wojen i umacniania pozycji państwa na arenie międzynarodowej. Michał I Romanow panował w latach  1613 – 1645.

Początek rządów

Michał zaczął swoje rządy w czasie potwornego chaosu, który targał Rosją w czasie konfliktu z Polską. Michał objął tron w rok po ewakuacji polskiej załogi z Moskwy. W 1617 roku zakończył konflikt ze Szwecją. W 1618 roku musiał sprostać polskiej ofensywie na Moskwę. Zgodził się na kompromis w postaci rozejmu w Dywilnie z 1619 roku, który dawał Rzeczpospolitej liczne zdobycze terytorialne i jednocześnie pozwolił Rosji złapać oddech. Michał I zrzekł się swoich pretensji do Inflant.

Zemsta

W okresie bezkrólewia w Polsce po śmierci Zygmunta III Wazy Romanow chciał wykorzystać moment by skutecznie rewidować postanowienia rozejmu w Dywilnie. Inwazja Rosji na ziemie Rzeczpospolitej w 1632 roku zapoczątkowała wojnę zwaną czasem „wojną smoleńską”, do której Michał starannie się przygotowywał. Moskwa szkoliła na wzór zachodni liczne jednostki piechoty i starała się uzyskać odpowiednich sojuszników na arenie międzynarodowej prawdopodobnie od połowy lat dwudziestych XVII stulecia. Michał dokonał inwazji wykorzystując odpowiednie uwarunkowania polityki europejskiej – część mocarstw zachodnich chciała, by Warszawa zakończyła jak najszybciej swoje zmagania ze Szwecją i zaangażowała się na wschodzie. Skuteczna ofensywa Władysława IV Wazy i zwycięstwo pod Smoleńskiem doprowadziły do zakończenia walk. Michał i Władysław IV zawarli w 1634 roku pokój w Polanowie, który faktycznie potwierdzał ustalenia z Dywilna.

Na wschód

            Z okresem panowania Michała I wiąże się ekspansja Rosji w kierunku Dalekiego Wschodu. Wykorzystując grupy kozackich pionierów Rosjanie skolonizowali olbrzymie obszary Syberii docierając, aż do Morza Ochockiego. W czasie rządów Michała I powstało wiele miast Syberii, które istnieją do dziś i są jednymi z największych miast Rosji.

Skip to content