Kartka z kalendarza. 22 IX 1939 – Upadek Grodna

Autor: dr Tomasz Sińczak
Podziel się tym wpisem:

Grodno po intensywnych walkach wpadło wreszcie w ręce Armii Czerwonej. 22 IX w mieście doszło ostatnich symbolicznych walk z resztkami polskiej załogi w których miało zostać rannych kilku sowieckich żołnierzy. Walki o Grodno weszły na stałe do polskiej historii jako przykład wyjątkowego bohaterstwa. Stały się też symbolem niezgody na drugą okupację, którą Sowieci starali się przedstawiać jako wyzwolenie spod klasowego ucisku. W odwecie za niezłomną postawę Armia Czerwona dokonała zbrodni na jeńcach, co zapowiadało jaki będzie faktyczny charakter nowej okupacji i nastawienie Armii Czerwonej do Polaków.

Straty sowieckie

Oficjalny bilans bolszewickich strat miał wynosić pięćdziesięciu siedmiu zabitych i stu pięćdziesięciu dziewięciu rannych. Ponadto Sowieci zarejestrowali ubytek dziewiętnastu czołgów i trzech wozów opancerzonych oraz jednego pojazdu specjalnego przeznaczenia. Po stronie polskiej miało polec, według statystyk sowieckich, blisko siedmiuset obrońców a ponad półtora tysiąca miało się dostać do niewoli. Faktycznie jednak bardzo trudno jest ocenić rozmiary polskich strat ze względu na mordy na ludności cywilnej i późniejsze brutalne zbrodnie na jeńcach.

Jeńców rozjechać czołgami

Oficerów polskich, którzy wpadli w sowiecką niewolę rozstrzeliwano na miejscu. Część szeregowych rozjechano czołgami już 22 września popołudniu. Bolszewicy zabrali też wszystkich  nastoletnich obrońców Domu Strzelca i wywieźli na tzw. Psią Górkę, gdzie ich wymordowali. W lasku przy dawnym pałacyku myśliwskim króla Stanisława Augusta, Dworze Poniemuń, Sowieci wymordowali polskich podchorążych i młodzież broniąca miasta.W głębokich jarach, prowadzących od brzegów Niemna do dworku ledwie trzy dni wcześniej kryli się polscy żołnierze, którzy prowadzili kontrataki na pozycje sowieckie i miejscowych komunistów.

Skip to content